Noční tábořiště

Oddílový kroj


Kromě oddílových triček máme jako jednotící oděv oddílový kroj, který se používá při různých slavnostních příležitostech. Jeho základem je zelená košile, ke které postupně přibývají další prvky za splnění oddílových zkoušek. Pokud košili nemáte, nebo jste z ní vyrostli, můžete si novou zakoupit v klubovně (300 Kč za košili + 100 Kč za nášivky).

Kdy používáme kroje?

Kroj je reprezentativní slavnostní oděv, a nosí se zejména

  • Cestou na vícedenní výpravu nebo tábor a zpět
  • Při slavnostních ohních
  • Na táboře při čtení denního rozkazu
  • Při vyhlašování výsledků soutěží PTO
  • Na “štědrovečerní” večeři na Vánoční výpravě

Kam co patří?

Ramena

Na ramena patří nášivky, podle kterých každý pozná, že patříme konkrétně do našeho oddílu. Konkrétně na levé rameno patří nášivky oddílu (znak Stezky a nápis “48. PTO Stezka”) a na pravé rameno nášivky Pionýra (znak Pionýra a nápis “Pionýr Brno”). Všechny nášivky si koupíte spolu s košilí, není potřeba plnit žádné zkoušky

Kromě nášivek můžeme mezi věci, co patří na ramena, počítat i píšťalku na zelené šňůrce, která se přivazuje na pravý nárameník. Píšťalku ale mají jen držitelé 3. stupně tábornické zkoušky.

Pravé rameno
Levé rameno

Šátek

Zelená barva našeho šátku symbolizuje přírodu. Šátek můžete získat za splnění nováčkovské zkoušky a složení slibu.

Šátek nosíme pod límečkem košile, podobně jako třeba kravatu. Šátek se nejprve váže na ambulák, po splnění tábornické zkoušky I. stupně si ho můžete místo ambuláku svazovat koženou manžetkou.

Levá kapsa

Na levou kapsu (blíž k srdci) patří kůžička s odznáčky získanými za oficiální oddílové zkoušky. Samotná kůžička se získává za 5 úkolů, nahoru na ni patří odznak vlaštovky (získaný za nováčkovskou zkoušku) a dolů zlatý, stříbrný nebo bronzový odznak PTO. Zlatý odznak mají držitelé táborníka I. stupně, stříbrný držitelé táborníka II. stupně a bronzový má současný a bývalí náčelníci.

Pravá kapsa

Na pravou kapsu patří všechno ostatní, co si přejete na kroji mít. Typicky se tam nosí korálky za hřeby z posledního tábora a různé přívěsky z PTO akcí, vedoucí tam mohou mít březové lístky nebo rudou kapku za darování krve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *