Výzvy

Ahoj,

pokud se nudíš a hledáš nějaké výzvy, tak tu jsi správně.

Rozhodli jsme se, že i když je teď karanténa, tak nám nic nebrání v tom, se spolu kamarádit, bavit se a vzdělávat se.

Zde, na této stránce, jsme udělali souhrn úkolů a výzev, které teď mohou plnit děti i vedoucí. Zapoj se i ty!

Jak na to?

Z nabídky úkolů níže si vyber ten, který tě nejvíc zajímá, nebo si myslíš, že by tě bavil. Přečti si (nebo popros rodiče) zadání úkolu a postupuj podle něj.

Oddílový Discord

Některé úkoly budete odevzdávat přes oddílový Discord. Discord je aplikace, kterou si buď stáhnete (https://discordapp.com/) do vašeho počítače nebo mobilu, nebo ji můžete ovládat přímo jako webovou stránku. Pro získání odkazu na oddílový účet napište Davidovi na david@stezka.org.

Na oddílovém Discordu je několik kategorií (Vidíš je ve sloupečku na levé straně.). Pro výzvy je důležitá kategorie Výzvy. Každý úkol má své textové vlákno (Například úkol Zahradník má vlákno zahradník). Do tohoto vlákna můžete vkládat své dotazy na úkol, ale hlavně výsledky svých úkolů, například fotku. Vložení souboru (i fotky) se na Discordu dělá symbolem +, který je nalevo od okýnka pro poslání zprávy.

Stezka přeje úspěšné plnění úkolů!

Splněné výzvy

Splněné výzvy jsou na samostatné stránce.

Seznam výzev

Nové výzvy se budou objevovat pravidelně ve středu.

KPZ

Krabička poslední záchrany, krátce KPZ, je malá krabička obsahující drobnosti, které můžou majiteli usnadnit život v různých svízelných situacích. Hodí se ji mít a vozit si ji sebou na všechny akce, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit třeba kus provázku nebo sirky na rozdělání ohně. Vyfoť vlastní KPZ a fotku spolu s popisem obsahu pošli na Discord do kanálu #kpz. Pokud KPZ nevlastníš, tak si ji vytvoř. Pokud nevíš, co do ní dát, napiš do stejného kanálu pro tipy od ostatních.

Je dobré vlastnit a vozit na akce KPZ. Nikdy nevíš, kdy se ti může hodit.

Komiksák

Nakresli komix o něčem, co se dá zažít v oddíle. Ať už se to doopravdy stalo, nebo by se to jen stát mohlo! Hotový komiks pošli na oddílový Discord do kanálu #komiksak, ať si ho ostatní mohou přečíst.

Spavec

Zavzpomínej si na tábor a přespi doma jednu noc na karimatce ve spacáku. Ráno se vyfoť, jak v něm ležíš, a popiš, jak se ti spalo. Fotku i s popisem pošli na Discord do kanálu #spavec.

Hudebník

Doba karanténích opatření je ideální na naučení se nové písničky, kterou můžeš zahrát v létě u táboráku. Nauč se jakoukoliv písničku, kterou ty ještě neumíš na libovolný hudební nástroj. Své výsledné dílo natoč a zveřejni na Discord v kanálu #hudebník.

Kostymér

Tábor se blíží. Je na čase se na něj připravit, mimo jiné i výrobou kostýmu. Vyfoť se, jak si připravuješ kostým nebo jak jsi oblečen v už hotovém kostýmu a pošli fotku na Discord do kanálu #kostymér.

Kostýmy na táboře velkým podílem pozvedají atmosféru příběhu a zvětšují zážitek z her.

Spisovatel

Během prázdnin se toho dá spoustu zažít. Založ si deník, ve kterém popíšeš zážitky z aspoň 5 různých dnů. Dny nemusí následovat přímo za sebou, klidně piš třeba ob den. Obsah tvého deníku pak pošli na Discord do kanálu #spisovatel.

Je dobré si uchovávat v nějaké podobě své zážitky. Za pár let si potom budeš moct vzpomenout, jak to bylo tehdy super.

Cestovatel

Prázdniny jsou tu. Vyfoť se, jak propaguješ oddíl na svém prázdninovém pobytu, ať už u moře, na Šumavě nebo na chatě. Propagací může být oddílové tričko, zápis ve vrcholové knize nebo třeba jen kresba oddílového znaku v písku na pláži. Fotku nahraj i s popisem na Discord do kanálu #cestovatel.

Plánovač

Detailně si rozplánuj zítřek. Kdy vstaneš a co kdy budeš dělat. Všechno si sepiš na papír a další den se podle toho snaž řídit. Na Discord do kanálu #plánovač nahraj plán a napiš, jak se ti dařilo ho plnit.

Urdžovat si nějaký režim, když je člověk celé dny doma, je mnohem těžsí, než když máme rozvrh z velké čísti daný školou a kroužky. Možná zjistíš, že toho za den stihneš víc, když si určíš, co kdy budeš dělat. Když ne, za zkoušku nic nedáš.

Historik

Najdi nějakou starou fotku sebe a členů svojí rodiny, kteří jsou teď s tebou doma. Vyfoťte znovu stejnou scénu a nahrajte ji na Discord do kanálu #historik.

Klenotník

Vytvoř náhrdelník, náramek nebo nějakou jinou ozdobu z korálků nebo jiného materiálu. Fotku nahraj na Discord do vlákna #klenotník.

Pracant

Udělej doma nějakou práci. Ideálně takovou, kterou běžně neděláš. Může se jednat o vynesení smetí, umytí nádobí nebo pověšení vypraného prádla, aby mohlo uschnout. Na Discord do kanálu #pracant pošli fotku, jak práci vykonáváš.

Každý člen domácnosti by se měl podílet na jejím chodu.

Pekař

Upeč doma buchtu nebo klidně jiný druh pečiva. Vyfoť výsledek a fotku přidej i s popiskem, o co se jedná a kde sis zjistil recept, na Discord do vlákna #pekař. Na pečení se ale určitě předem domluv s rodiči. Pokud si nejsi jistý, tak ať ti raději pomůžou.

Vlastnoručně upečený zákusek bude chutnat o to víc. Tak dobrou chuť!

Velikonočník

Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný… Nabarvi vejce nebo si sežeň něco na mrskání (klidně obojí). Výsledek vyfoť a pošli na Discord do vlákna #velikonočník. Klidně i přidej fotku nebo video, jak u vás doma Velikonoce probíhají.

Hledač

Zjisti odpovědi na následující otázky:
1) Kdo byl prvním prezidentem Československa?
2) Kolik měsíců má planeta Saturn?
3) Na kterém světadílu můžeme potkat v přírodě andulku vlnkovanou? Jaké je její přírodní zbarvení?

Ke splnění této výzvy ideálně použij encyklopedii, protože z informace zjištěné v encyklopedii budeš mít větší radost. Pokud doma žádnou nemáš, můžeš použít internet. Poté na e-mail david@stezka.org pošli odpovědi na otázky a metodu, kterou jsi použil/a k hledání (encyklopedie, rodiče, internet).

Dále zjisti jednu další zajímavost, kterou ostatní nejspíš nebudou vědět a pošli ji do kanálu #hledač na Discordu (odpovědi na otázky tam ale neposílej, pouze onu zajímavost). Poté, pokud budou tvé odpovědi správné, dostaneš odznáček Hledače.

Hledání informací je jednou ze základních dovedností každého z nás. Otevři encyklopedii a zjisti, kolik informací se v ní ukrývá.

Čtenář

Chystáš se přečíst nějakou knížku? Nebo máš nějakou momentálně rozečtenou? Přečti nebo dočti knížku a do kanálu #čtenář na oddílovém Discordu pošli jméno a autora knížky spolu s popisem, jak se ti kniha líbila a zda bys ji doporučil ostatním.

Čtení rozvíjí tvoji fantazii. Zkus si na chvilku sednout a ponořit se do děje psaného příběhu.

Hráč

Vem si papír a pastelky a vyrob si vlastní deskovku! Může to být jakákoliv hra, ale nejjednodušší bude asi klasická chodící hra s házením kostkou a posouváním figurky po políčkách. Samozřejmě můžeš přidat různá zrychlovací a zpomalovací políčka, nebo políčka s úkoly, které musí hráči splnit, když na ně stoupnou. Fantazii se meze nekladou. Pro získání odznáčku vlož fotku výsledné hry a stručný popis pravidel na Discord do vlákna #hráč.

Vyrobenou hru si hned můžeš doma zahrát se sourozenci nebo rodiči!

Kryptograf

“.— | …. | — — — | . — — — |||”

V tomto úkolu si budete hrát se slovy. Pošli na Discord zašifrovanou zprávu jakýmkoliv způsobem. Pamatuj však, že zpráva musí být rozluštitelná. Snaž se vymyslet takovou šifru, kterou vyluští co nejméně lidí, ale nejméně jeden. Až šifru pošleš na Discord do vlákna #kryptograf-zadání, nezapomeň poprosit ostatní, ať šifru zkusí vyluštit. O šifrách můžeš diskutovat ve vlákně #kryptograf-diskuze.

Někdy je dobré si zkusit být i na straně toho, který se snaží šifru vymyslet. Může pak být snazší odhalit šifru někoho jiného.

Youtuber

„Ahoj ahoj, vítejte na mém kanále! Nezapomeňte dát like a subscribe! Dneska se naučíme…“ Natoč videonávod. Ukaž ostatním, jak se váže dračák. Nebo jak vyrobit z papíru parník. Nebo jak uvařit polévku. Nebo cokoliv jiného tě napadne. Hotové video pošli na Discord do kanálu #youtuber. „Tak se mějte a uvidíme se zas u dalšího videoblogu. Čau!“

Je důležité umět a nebát se ostatní něco naučit. Sám/sama se pak můžeš od ostatních něco naučit ty.

Zahradník

Zasaď nějakou rostlinu. Můžou to být nějaká koupená semínka, ale klidně můžeš zkusit zasadit i třeba pecku z ovoce. Počítá se i přesazení rostlinky do většího květináče nebo třeba do záhonu na zahradě. Nezapomeň si zjistit, jak se má vybraná rostlina správně sázet, jak hluboko dát semínko do hlíny, jak velký vybrat květináč, jestli je na něj venku už dost teplo. A po zasazení se o rostlinky hezky starej, aby ti hned neuschla. Pro získání odznáčku přidej fotku do vlákna #zahradník na Discordu.

Když bude potom rostlinka dostatečně silná, můžeme ji, pokud budeš chtít, přesadit do našich záhonků u klubovny.

Malíř

S kým teď jsi vlastně doma?

Vyber si jednoho člena vaší domácnosti (jiného než sebe) a namaluj nebo nakresli jeho portrét. Obrázek nahraj na Discord do vlákna #malíř.

Otužilec

Ukaž, že se umíš překonat. Během tří dnů si dej vždy ráno studenou sprchu. Voda nemusí být vyloženě ledová, stačí jen o něco studenější než vlažná. Zkus vydržet ve sprše aspoň 10 sekund, ideálně ale víc. Déle jak minutu se ale studenou vodou nesprchuj. Hned po sprše se rychle utři a zabal do teplého oblečení. Až budeš mít za sebou studenou sprchu i třetí den, napiš na Discord do kanálu #otužilec svoje pocity.

Ranní studená sprcha tě nejen pořádně nabudí, ale zlepšuje i tvůj imunitní systém a otužuje tě.

Trenér

Vstávat a cvičit! Raz, dva, předpažit, upažit, úklon! Ukaž ostatním, jak po ránu vzorově rozhýbáš a protáhneš tělo, aby bylo připraveno na fyzické úkony, které ho čekají. Celou rozcvičku natoč (například na mobil) a pošli na Discord do kanálu #trenér.

Rozhýbat a protáhnout svaly po ránu předejde jejich natažení a celé tělo navíc připraví na pohyb.

Uklízeč

V tomto úkolu půjde o to, aby jste se předvedli, jak si umíte uklízet. Ukliď si ve svém pokojíčku, nebo si vyčisti boty, nebo proveď úklid u sebe doma jiným způsob*em. Odznáček koštěte dostaneš za to když na Discord do vlákna #uklízeč v kategorii Výzvy nahraješ fotku před úklidem a po úklidu.

Pořádek je půl zdraví. Udržovat si v pokojíčku uklizeno je mnohdy těžké, tato výzva ti snad pomůže.

Architekt

Nakresli plánek domu / bytu (včetně všech místností, nábytku, atd.). Výsledek vyfoť nebo naskenuj. Odznáček domečku od architekta dostaneš za to, když na Discord do vlákna #architekt v kategorii Výzvy nahraješ fotku tvého plánku.

Vždycky se hodí vědět, co kde doma máte, kdybyste třeba malovali, tak ať hned víte, jak to dát zpět.

Programák

Vymysli téma tábora, kterého by ses rád/a zúčastnil/a. Napiš k němu příběh, vymysli nějaké postavy a třeba i základní návrhy nějakých her. Svůj nápad napiš do textového dokumentu (Microsoft Word, Google dokumenty, LibreOffice Writer…). Pokud v něm neumíš pracovat, tak piš na papír. Odznáček programáka dostaneš, když na Discord do vlákna #programák v kategorii Výzvy nahraješ textový dokument nebo fotku tvého návrhu na papíře.

Vyzkoušíš si, jaká je činnost vedoucího a za pár let, až budeš i ty instruktorem, budeš připraven.