Minikronika 2017/18

Puťák [371] - 8.-10. 6.

Letos jsme se v rámci každoročního puťáku zúčastnili soutěže BHCO. Prošli jsme Moravský kras od Adamova až po Jedovnice, na stanovištích ukázaly své tábornické a jiné zkušenosti a nakonec se ze soboty na neděli vyspali pod širým nebem. Skupinka starších nakonec skončila na 6. místě z 9 týmů a skupinka rádců na krásném 10. místě z 16 týmů.

Účastníci: Ondra, Kulihrach, Mirek, Ota, Doby z Vlků, Ondatra, Ola, David, Tom, Efča z Poutníků

Sraz PTO [370] - 18.-20. 5.

Jako každý rok jsme se účastnili akce pro všechny pionýrské tábornické oddíly, Srazu PTO, tentokrát v Jedovnicích. Seznámili se s dětmi a vedoucími z jiných oddílů, vyzkoušeli si různé aktivity a v případě některých i po dlouhé době spali zase hezky pod stanem.

Účastníci: Tonda, Nikitka, Valča, Jenda, Kulihrach, Mirek, Ota, Ola, Ondatra, David, Tom, Vlk, Chemik, Krysa

Cyklopuťák [369] - 4.-6. 5.

Sraz byl netradičně u Antroposu, abychom mohli pohodlně vyjet na kolech přímo na cyklostezku až do Zastávky u Brna, kde jsme byli ubytovaní. Druhý den jsme si udělali příjemnou vyjížďku hormickou cyklostezkou. Po návratu si někteří skočili do bazénu a večer jsme si udělali grilovaný hermelín na ohni. Třetí den jsme se vydali na kole zpět do Brna. Tentokrát údolím říčky Bobravy.

Účastníci: Hvězdička, Hanička, Kulihrášek, Jenda, Ondatra, Ola, Ota, Tomáš, Sluníčko, Marek

Seton [368] - 21. 4.

Jako tradičně ke konci školního roku jsme se s oddílem účastnili Setonova závodu. V tomto závodě jsme se pokusili opět srovnat naše tábornické dovednosti s dalšími PTO oddíly. Ačkoli letos jsme neměli takové velké úspěchy, tak jsme si to skvěle užili. I zde platí heslo: „Není důležité vyhrát, ale účastnit se“.

Účastníci: Zuzka, Nikitka, Nela, Valča, Lenička, Kytka, David, Elf, Hanička, Ota, Petr, Tom, Ola, Krysa, Mrqa, Johanka.

Výlet [367] - 7. 4.

V sobotu jsme se vydali na výlet nasát jaro a poslechnout si příběhy kronikáře Jarlocha.

Účastníci: Vlastík, Timmy, Hanička K., Dan, Kytka, Myšák, Valča, Nelča, Hvězda, Honzík, Rarach, Janinka, Mirek, Ota, Ola, David, Tom, Vlk, Kláďa, Saša

Velikonoce [366] - 29.3. - 2.4. 2018

Velikonoce byly zkrátka drsná akce pro drsné členy oddílu. Proto se jí účastnili pouze starší členové, aby vše zvládli. Téma výpravy se neslo v duchu oslav 35. výročí našeho oddílu. Každá hra proto byla motivována jiným táborem, podzimkami, nebo Velikonocemi. Takže jsme se dostali například na famfpálový zápas z Harryho Pottera, kradli jsme Růžového pantera, a tak dál. Všechno se povedlo a účastníci si to moc užili.

Účastníci: Hvězdička, Janinka, Eliška, Jenda, Hašišák, Hanička, Kulihrášek, Mirek, Ota, Ondatra, Ola, David, Tom, Vlk, Kláďa + návštěva Doby (a na chvíli Chemik s bratrancem)

Víkendovka pro malé [365] - 9.-11. 3. 2018

Minulý víkend jsme se s mladší polovinou dětí stali součástí stáda ovečky Shaun. Vyřešili jsme mnoho problémů, od rozbitého komína až po chuť na pizzu. Nejstarší děti (z úterní schůzky) si zároveň vyzkoušely roli instruktorů a instruktoři role vedoucích.

Účastníci: Vlastík, Nikitka, Vašík, Mišák, Jareček, Anežka, Kytka, Valča, Nelča, Ondra, Hanička, Kulihrach, Mirek, Ota, Ola, David, Tom, Vlk.

Dračí smyčka [364] - 24. 2.

Dračí smyčka se letos konala v Modřicích ve škole. Po příchodu jsme se rovnou vrhli do soutěžení. Nejmladší kategorie byly nejrychlejší, tak musely následně čekat na starší a vedoucí. Přesto jsme se po závodě ještě stihli projít k nedalekému rybníčku a akorát stihli vyhlášení. Bohužel se nikdo z nás neumístil na stupni výtězů, ale důležitá pro nás byla hlavně účast. :)

Účastníci: Hanička, Zuzka, Kytka, Dan, Nela, Kulihrach, Hanička, Mirek, Krysa, Slunce, David, Elf, Ola, Ota, Vlk, Tom, Kláďa.

Ledové město [363] - 1.-4. 2. 2018

O poletních prázdninách jsme se vydali poznávat Ledové město. Tentokrát jsme se vydali do Ostravy. Během těchto dnů jsme poznali plno zajímavých míst. V pátek jsme se vydali poznat místní Vítkovice, kde jsme byli na exkurzi vysokých pecí, přitom jsme navštívili i místní rozhlednu. V Sobotu jsme navštívili místní zoologickou zahradu, kde jsme poznali plno dalších zvířat. V neděli před odjezdem do Brna jsme se rozhodli se relaxovat v místním plaveckém bazéně.

Účastníci: Elf, Ota, Kytka, Hanička, Dam, Nela, Petr, Lenička, Radek, Lukáš, Eliška, Anežka, Vašík, Jaroušek, To, Ola, David, Jenda, Ondatra, Hašišák.

Bruslení a deskovky [362] - 14. 1. 2018

V neděli ráno jsme se sešli před klubovnou v počtu devíti a postupně během dne se k nám přidávali další a další účastníci. Akci jsme zahájili (po deseti minutách hledání) na ledě… tedy spíš skoro ledě na kluzišti na Lesné, které jsme měli jen pro sebe, takže jsme se mohli pořádně vyřádit. Zahráli jsme si hokej, rybičky rybáře a cukr kávu a po hodině bruslení se vydali zpět, kurs – klubovna. Tam jsme hráli a hráli hry od A až do Z, zatímco nás zahříval teplý čaj a mozková činnost. Největší stůl obsadili po obědě zájemci o Bang, kteří se hrozně divili kam se poděly všechny karty a následně zjistili, že celá základní verze hry zůstala ve skříni. Kolem čtvrté hodiny odpolední jsme vše sklidili a odešli každý svou cestou vstříc novému týdnu a škole.

Účastníci: Jindra, Vlastík, Mišák, Julča, Nikitka, Hanička K., Magda, Zuzka, Kytka, Dan, Valča, Nela, Hanička Z., Kulihrach, Mirek, Ota, David, Tom, Chemik, Saša.

Horostěna [361] - 6. 1. 2018

Sešli jsme se u klubovny a zbytek na hlavním nádraží a vyjeli vlákem na stěnu v Kuřimi. Po přijezdu jsme se převlékli, nafasovali lezecké vybavení. rozcvičili se a prošli školením jištění. Pak začalo volné lezení a také soutěž nazvaná "Vlci". Výhercem byl vždy nejrychlejší lezec v každé kategorii. V přilehlé místnosti jsme přespali do druhého dne, kdy po krátké ranní rozcvičce probíhalo další lezení a druhá soutěž, které spočívala ve hledání bonbonů ve stěně. V poledne jsme zase sedli na vlak a jeli do Brna.

Účastníci: Nikitka, Kytka, Dan, Jareček, Honza, Valča, Kulihrach, Hanička, Hvězda, Rarach, Janinka, Džedáj, Mirek, Tom, Vlk, Ota, Ola, Ondatra, David a Slunce + návštěva Mrqa, Krysa a Tonda.

Vánoční výprava [360] - 15.-17. 12. 2017

V pátek, někdy okolo soumraku, jsme sešli u klubovny. Společně jsme se vypravili na Vánoční trhy na moravském náměstí. Po rozchodu jsme se všichni rozutekli k maličkým stánkům, okukovat krásné vánoční ozdoby. Až jsme si vše prohlédli, nastoupili jsme na autobus, který nás zavezl až do Hostěnic. Zde jsme našli naší dočasnou klubovnu a také jidelnu. Hráli jsme spoustu deskovek, hráli a zpívali na kytaru. Vyrobili jsme také ozdoby ze zeleniny a ovoce. V lese jsme poté našli stromek, který jsme ozdobami nastrojili. Večer nechyběla ani štědrovečerní večeře. Všichni jsme se sešli u jednoho stolu, pojedli vynikající jidlo a na závěr dodrželi i poslední tradici. Rozdávání dárečků. Vánoční výprava, jak má být.

Účastníci: Hanička, Lenka, Nikitka, Jareček, Zuzka, Dan, Kytka, Myšák, Hvězda, Valča, Rarach, Janinka, Jenda, Hašišák, Hanička, Kulihrach, Mirek, Ota, Ondatra, Ola, David, Tom, Vlk + na skok Chemik a Krysa

Družinové výpravy [359] - 11. 11. 2017

Družina zelených: V rámci historicky první Náhodné výpravy zelené družiny jsme se dostali do Moravského krasu a navštívili Adamov, Alexandrovu rozhlednu a Býčí skálu. Účastníci: Hanička, Kulihrach, David a Kláďa.

Družina modrých: Šli jsme z Vranova do Kuřimi. Cestou jsme zvládli postavit bunkr, odlelkovat se, procvičit si uzly, vylézt na Babí lom, opéct si špekáčky a spoustu dalšího. Účastníci: Hanička (Duha), Lenka, Nikitka, Magda, Ola, Tom a Vlk

Družina žlutých: Na naší první družinové výpravě pro žluté jsme se vydali do Lama centra v Hádech. Lamy jsme si nejen mohly pohladit, ale dokonce jsme se i něco dozvěděli. Poté jsme se vydaly až na vrchol k vysílači Hády a vyděli panorama Brna. Účastníci: Dan, Zuzka, Nela, Valča, Myšák, Ota, Sluníčko, Saša.

Podzimky [358] - 26.-29. 10. 2017

Na podzimní prázdniny jsme se usídlili ve Veselí na Moravě. Zde jsme pomáhali hrdinům Asterixovi a Obelixovi zdolávat různá dobrodružství. I přes občasně sychravé počasí jsme si akci v hojném počtu užili.

Účastníci: Nikitka, Dan, Kytka, Hvězdička, Valča, Nelča, Anežka, Honzík, Rarach, Janinka, Eliška, Jenda, Škabetka, Ondra, Hanička, Kulihrášek, Mirek, Jean, Terka, Ota, Ondatra, Ola, David, Tom, Ondra, Vlk, Kláďa a Slunce + na skok Tonda, Mrqa a Krysa

PTO: Orienťák [357] - 7. 10. 2017

První letošní soutěží PTO byl orienťák. Sešli jsme se v celkem slušném počtu 16 závodníků (tedy, bezmála polovinu dětí tvořila naše švýcarská návštěva, ale to ničemu nevadilo). Vyběhli jsme do lesa. Někdo stratil sebe, jiný mapu, ale nakonec jsme se všichni zvládli nějak sejít v cíli, dokonce i Mirek se zvládl vrátit v limitu 3,5 hodiny a nebyl diskvalifikován (ale že zas tak moc nechybělo...). Instrutoři a některé děti si po příchodu nenechali ujít gurmánský zážitek. Ve stejném areálu jako bylo naše zázemí, probíhala jakási útěchovská soutěž ve vaření. Devět ochutnávek za 50 Kč, no neberte to! Výsledky byly taky pěkné: nejlíp dopadla Nelča s druhým místem, Sáťa byl třetí, Kulihrach a Krysa čtvrtí, Ema pátá. Ája byla navíc suveréně nejmladší samostatný soutěžící. Nelča a Sáťa přebrali ceny a jeli jsme domů.

Účastníci: Ája, Jája, Dan, Kytka, Myšák, Nelča, Sáťa, Ema, Kulihrášek, Mirek, Ota, Ondatra, Ola, David, Tom, Vlk, Krysa.

Trénink na orienťák [356] - 24. 9. 2017

Akce začala v 8.30 u klubovny kde jsme si vysvětlili pravidla orientačního běhu a jak se pracuje s mapou. Zhruba v devět hodin jsme šli na trolejbus kterým jsme jeli na Mendlovo náměstí a od tam do Kohoutovic. Tam jsme došli ke kontrole, vysvětlili si jak se s ní pracuje (značí mapa) a potom jsme se rozdělili na dvě skupiny: starší a mladší. Po skupinách jsme obešli první polovinu kontrol. Na poslední kontrole první poloviny byl oběd. Po obědě jsme se do dvojic a doběhli jsme zbytek kontrol. V cíli jsme zahráli hry Reklamace a Uzenářství. Předtím než nám přijel trolejbus, tak jsme se stavili na dětském hřišti. Když jsme přijeli ke klubovně zahráli jsme si ještě hru na mimozemšťana a potom už si pro děti přišli rodiče.

Účastníci: Filda, Magda, Honza B., Nela, Kulihrach, Mirek, Ota, Ola, Vlk a Slunce.