Minikronika 2014/15

Níže jsou krátké zápisy shrnující jedno i vícedenní akce, které jsme podnikli.

Lanové centrum (320) - 20. 6. 2015

Jakožto zakončovací výpravu školního roku jsme zašli do lanového centra, kde jsme si užili mnoho hodin legrace a spousta z nás zažívala pravé pionýrské P: překonání.

Fotky na Rajčeti

Účastníci: Hvězdička, Amálka, Rarášek, Tadeáš, Honza B., Ola, Ota, Vlk, Krysa a Elf + Terka a Mirek + Pip!

PTO ReSet (319) - 12.-14. 6. 2015

K 25. výročí samostatného Pionýra jsme se společně s dalšími oddíly z Brna vydali na republikové setkání pionýrů v Kempu Džbán. Z Brna nás jely celé 4 autobusy a ač se cesta kvůli defektu a problémech na silnicích protáhla na 5 hodin, přesto jsme v dobré náladě dorazili na večeři k jedenácté hodině. V sobotu jsme využili všemožných aktivit v kempu společně s další skoro tisícovkou účastníků a odpoledne jsme zamířili do centra Prahy na velkou hru, kterou jsme i přes nepříteň počasí dokázali doběhnout v úžasném čase 2 hodiny a ze získaných lístků do tomboly jsme vyhráli deskovku, kterou jsme chtěli. V neděli už jsme převzali ceny za soutěže, účastnické listy, udělali si nástup PTO s vyhlášením Zelené Ligy a před cestou zpět do Brna jsme se ještě stihli vykoupat.

Fotky na Rajčeti

Účastníci: Mirek, Kulihrášek, Ota, Tomáš, David, Cvrček, Kláďa, Honza W., Mrqa a Krysa + Pip!

Solná jeskyně a hra po Brně (318) - 31. 5. 2015

Nejdříve jsme zrelaxovali v solné jeskyni, kde jsme se i zahrabávali až po hlavu. Po relaxu jsme se naobědvali a vyrazili do víru našeho milovaného Brna, kde jsme měli za úkol vyfotit se s co nejvíc památkama ze zadaného seznamu. Tým ve složení Mirek, Janinka, Krysa a Pip nakonec slavil vítězství a odnesl si i věcné ceny.

Podrobná pravidla hry | fotky na Rajčeti

Účastníci: Janinka, Hanička, Mirek, Kulihrášek, Ota, Honza W. a Krysa + Pip!

Výlet na Tišnovsko (317) - 16. 5. 2015

Po úspěšném přepravení z Hlavního nádraží v Brně do města Tišnov jsme vyrazili na rozhlednu s názvem Klucanina. Poté co jsme zdolali horu, na které je rozhledna postavena a 133 schodů rozhledny, nás čekal nádherný rozhled. Tím, že bylo krásné počasí (obloha téměř bez mráčku) jsme dohlédli až na samotný horizont. Sotva jsme se pokochali tímto krásným výhledem, seběhli jsme dolů dát si všemi očekávanou svačinu. Ještě chvíli jsme tam poseděli a pak jsme vyrazili přes město na zalesněný vrch, který se jmenuje Květnice. I přes všemožné naříkavé protesty některých účastníků jsme stále stoupali do čím dál strmějšího kopce. Nakonec jsme to zvládli. Na Květnici jsme se byli podívat na nejvyšší vrchol a na vylídku. Pak už jsme pouze sestupovali do údolí, ve kterém leží město a bez větších potíží jsme stihli vlak jedoucí zpátky do Brna. Tento krásný výlet jsme zakončili pohodovím fanděním a díváním se na semifinále v hokeji (ČR : Kanada - 0 : 2). Sice ČR prohrála, ale od Standy, u kterého jsme se dívali na již zmiňovaný hokej jsme odcházeli s úsměvy na rtech. Osobně si myslím, že to byl velmi povedený výlet. -- Tomáš

Účastníci: Hvězdička, Rarášek, Hanička, Mirek, Kulihrášek, Honza, Ota, David, Tomáš, Kláďa, Honza, Mrqa, Krysa + Gomi a Woody + Pip

Táborová přípravná víkendovka (-) - 24.-26. 4. 2015

V pátek večer jsme dorazili do skautské klubovny na ulici Elišky Přemyslovny. Nakonec se tam objevili Standa, Kláďa, David, Tom, Cvrček, Bětka a Vlk. Chemik, který říkal, že v pátek přijede až v 11 v noci, nakonec nepřijel. V klidu jsme se navečeřili (dali jsme si guláš, který vařil Standa s Davidem, byl moc dobrý) a sestavili si úkoly, co budeme muset na víkendovce udělat. V sobotu jsme celý den řešili věci ohledně tábora (udělali jsme toho celkem dost), na oběd si dali Cvrččinu pizzu a po obědě jsme se právě se Cvrčkem rozloučili, protože se nás rozhodl opustit. V sobotním odpoledni se objevila i Bára, která taky pomohla. V neděli jsme domysleli věci, které jsme v sobotu nestihli. Na celé víkendovce bylo velmi dobré jídlo, v sobotu a neděli doplněné o Bětčin zákusek. Celou dobu tu s námi byl i Pip, s kterým jsme udělali nemálo fotek. Obecně jsme si to všichni hodně užili a těšíme se na tábor.

Setonův závod (316) - 18. 4. 2015

V sobotu 18. dubna jsme se zúčastnili Setonova závodu, tentokrát v Bílovicích nad Svitavou. Celkem se závodu zúčastnilo 108 hlídek, z toho čtyři naše. Díky celoročnímu tréningu a poslednímu dopilovávání dovedností v pátek před závodem, jsme obsadili výborná místa. V kategorii mladších, kterou reprezentoval Kulihrášek, Mirek a Hanka, jsme dokonce stáli na bedně, získali jsme druhé místo! Zbylé tři hlídky dopadli také výborně, podle předběžných informací se umístili do desátého místa.

Závodníci: Hvězdička, Rarášek, Janinka, Hanka, Mirek, Kulihrášek, Ola, Ota, David, Vlk a Tom Podpora na startu: Krysa, Mrqa a Bára Zástupci na stanovišti: Elf, Chemik a Eywa

Oddílové deskovky (315) - 11. 4. 2015

V sobotu 11.4. ráno jsme se sešli v klubovně a celý den jsme strávili hraním nejrůznějších deskovek, jako je například Milostný dopis, Šalingrad, Dominion nebo Cluedo. Ačkoli nás zpočátku nebylo mnoho (většina uvedených účastníků dorazila až odpoledne), akci jsme si velmi užili.

Účastníci: Ota, Honza B., Kulihrášek, Honza (kamarád Oty), Kláďa, Shami, Vlk, Tomáš, Honza W.

Vlečka (314) - 14. 3. 2015

Na pětikilometrové trase z Moravských Knínic do Rozdrojovic jsme nenasbírali ani dva plné pytle odpadků. Většinu jsme našli nad Knínicemi mezi polemi. V lese je tam vskutku téměř úplně čisto. Z jedné strany smutné, že nebylo co sbírat, z druhé strany bylo krásné chodit po lese v rojnici a nenacházet žádný odpadek. Po cestě jsme zahráli dvě krátké hry, ale víc nám chladné a mrholivé počasí nedovolilo. Na závěr jsme se potkali s dalšími 4 oddíly PTO a po fajn provětrání se na čerstvém vzduchu jsme zamířili zpět domů.

Účastníci: Hvězdička, Rarášek, Kulihrášek, Jenda, Ota, Ondatra, Vlk, Honza, Chemik a Krysa.

Rukodělky (313) - 14. 3. 2015

V sobotu dne 14.3. proběhly rukodělky v naší klubovně. Měli jsme možnost vyzkoušet si techniku malování na textil, batikování a savování. I přesto, že 2 děti odešli na Vlečku se nám akce velice povedla a líbila.

Účastníci: Hvězdička, Rarášek, Myšák, Alička, Hanička, Cvrček, Saša + maminka Aličky

Kytarovka (312) - 28. 2. 2015

Na přelomu února a března proběhla historicky první oddílová přespávací kytarovka. Ač se jednalo o úplně nový druh akce, nápad na společné hraní zjevně oslovil spoustu dětí i vedoucích a účast byla nečekaně hojná. Hlavními kytaristy večera se stali MRQA, Standa a Lukáš. Kromě kytar jsme rozezvučeli i drobné nástroje jako triangl, rumba koule nebo bubínky, aby se do hraní mohl zapojit opravdu každý. Koho už hraní omrzelo, přidal se k vymýšlení nejrůznějších her s vršky. Z víček jsme poté skládali ve dvou skupinkách mozaiky na zadaná témata. Pozdější večerní a časně noční hodiny jsme strávili povídáním, neboť se na nás přijela z Polska podívat Opice. Ráno jsme posnídali, uklidili klubovnu a kolem jedenácté se rozešli domů na nedělní oběd.

Účastníci: Janinka, Lukáš, Radek, Ola, Mirek, Hvězdička, Rarášek, Tomáš, David, Opice, Štěpán, Vlk, Adam, Kláďa, Krysa, MRQA, Bára, Bětka

Filmový maraton (311) - 21. 2. 2015

Letos se opět pořádal filmový maratón. V letošním roce jsme shlédli filmy jako je Hobbit - rozšířená verze, Tři bratři, Narnie a další filmíky. Panovala zde pohodová před prázdninová atmosféra, kdy nikdo nikam nespěchal.

Účastníci: Janička, Ota, Tomáš, Kláďa, Honza W., Shami, Sluníčko, Bára a Elf

PTO Deskovky (310) - 14. 2. 2015

Nestáli jsme sice na stupních vítězů, i když Kláďovo 8. - 10. místo (z 25 soutěžících v nejvyšší kategorii) a zejména Haniččino 9. místo (ze 49 soutěžících!) určitě stojí za zmínku. I tak jsme ale získali cenné body do Zelené ligy a hlavně reprezentovali náš oddíl mezi ostatními.

Účastníci: Haničce, Janince, Mirkovi, Kulihráškovi, Otovi, Kláďovi, Honzovi, Sluníčku a Krysovi

Pololetky - hory (309) - 30. 1. - 1. 2. 2015

Pololetní prázdniny: O pololetních prázdninách jsme se vydali na Pustevny, kde jsme si krásně zalyžovali. Ubytování jsme měli v DDM Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm. Sněhové podmínky nám přály, protože zrovna nasněžilo. Jídlo bylo víc než dobré. Na oběd bylo meníčko z restaurace. K večeři jsme si udělali špagety a rizoto. Večerní program zajistily hry. Vedoucí se rádi dostali do dětských let, kdy si mohli opět zahrát na schovávanou nebo na sardinky. A co bylo v neděli? Krásné koupání v bazénu a nakonec odjezd domů. Prostě stálo to za to.

Účastníci: Jezinka, Honza B., Ota, Tatarka, Vlk, Honza W. Krysa a Elf

Bruslení (308) - 17. 1. 2015

Bylo to skvělá akce, jako každý rok, s velkou účastí. Počasí nám vyšlo, svítilo slunce, na ledě nás to bavilo a vydrželi jsme na něm dlouho, než nás přemohl hlad a přepadli jsme místní bufet. Jen chudák Tomáš neměl peníze, tak jsme se s ním kamarádsky podělili (vůbec neloudil, prostě to není jeho styl :P ).

Účastníci: Hvězdička, Rarášek, Janinka, Hanička, Mirek, Kulihrášek, Ota, Tomáš, Verča, Shami, Terka a Štajn + 3 příbuzní jako doprovod

Vánoční výlet (307) - 20. 12. 2014

V sobotu jsme byli na vánočním výletě. Ráno jsme v klubovně připravili hostinu pro zvířátka, obešli jsme domy všech, kdo bydlí v okolí klubovny a zdálo se, že spí, a vydali se na cestu. Brodili jsme se neuvěřitelným bahnem a lezli do kopců, ale odměnou nám byl skvělý výhled, svačina, postupně několik obědů a vánoční cukroví našich kamarádů. Vyhráli jsme boj s větrem o oheň na liháčku, hráli si na Láďu Hrušku, našli zrezivělou koloběžku, předali si dárečky a nepoznali Milina. Žádný malý jehličnan jsme sice nepotkali, ale zvířátkům bude stejně jedno, kde naše pohoštění najdou.

Účastníci: Hvězdička, Tomík, Rarášek, Janinka, Hanička, Kulihrášek, Mirek, Ola, Vlk, Sluníčko, Jirka, Standa

Kino Hobit (306) - 20. 12. 2014

Ač v komorním počtu, přesto jsme si poslední díl trilogie Hobit užili :)

Účastníci: Kláďa, Honza, Bětka a Standa

Keškovací výlet (305) - 30. 11. 2014

Dnes jsme se vydali po stopách pravěkých lidí, kteří bloumali po svých cestách za každého počasí a ukrývali se do jeskyní, chodili cestou necestou, vodním korytem a asi desetkrát překročili proud říční. Často naši prvobytně pospolnou společnost vystřídala společnost moderní a my se jali hledat kešky. Celkově jsme jich odlovili 7 a při tom našlapali 12 kilometrů. Na konci, kdy se všichni plahočili za Fatou Morganou to naštěstí přišlo... PUMPA... Všichni jsme si zapumpovali, dobyli energii a dali si teplý čaj ve křtinecké hospůdce.

Účastníci: Krysa, Chemik, Tomáš od Chemika, Ota, Kulihrášek, Mirek, Janinka, Eliška, Rarášek a Hvězdička

Podzimky (304) - 25.-29. 10. 2014

Jaké byly letošní podzimní prázdniny? Stali jsme se kumpány slavného profesora Moriartyho. Ne však na dlouho. Po jeho několika zradách a setkání s několika dětmi, které znali a pracovali pro Sherolocka Holmese, jsme se rádi přidali na jeho stranu. I díky našemu přičinění se Holmesovi podařilo Moriartyho zastavit a my jsme za něj k tomu zvládli vyřešit jeden zapeklitý detektivní případ. A víte co bylo na Sherlockovi Holmesovi nejlepší? Uměl péct výbornou pizzu. :)

Účastníci: Anežka, Hvězdička, Radek, Rarášek, Eliška, Lukáš, Janinka, Sovík, Škabetka, Mirek, Kulihrášek, Jenda, Honza, Hanička, Terka, Ota, Ola, Ondatra, David, Tomáš, Ondra, Martin, Lukáš, Vlk, Honza, Kláďa, Chemik, Sluníčko, Bětka, Standa, Elf

BDPZ (303) - 5. 10. 2014

Letos jsme Tábornickou stezku přesunuli z Kraví hory na hrad Špilberk. Účastníku letos nebylo tolik a tak se netvořili fronty, což vedlo k všeobecné pohodě jich samotných i organizátorů. Na jednotlivých stanovištích jste letos mohli potkat kouzelníky, kteří se s s vámi po splnění úkolu podělili o jedno písmenko z kouzelné formule, která otvírala kouzelnickou truhlu, která na vás čekala v cíli. A v ní čekal poklad, jehož část si mohl každý účastník odnést domů.

Na stanovištích nebo kolem nich byli: Jenda, Kulihrášek, Ota, Ondatra, Ola, David, Tom, Martin, Kláďa, Vlk, Chemik, Sluníčko, Bětka, Hanka, Dromča, Bára, Terka, Standa, Štajn a Saša

Karakoram (302) - 4. 10. 2014

V sobotu jsme se zúčastnili podzimní akce PTO, soutěže v lanovém centru Karákoramu. Před začátkem závodu jsme se zabavili Olinou a Vlkovou plechovkou fazolí, sháněním otvíráku, otvíráním a vařením na liháčku. Janinka se přidala k týmu nejmladších z Hádů a náš vlastní tým starších se navlékl do úvazků a začal šplhat do výšek. Specializovali se na překážky pro dvojice, a přestože se neumístili, všechny to bavilo. Během čekání na Janinku jsme šli hledat Billu (za účelem nákupu dalších fazolí), ale nakonec jsme to vzdali a s krátkou zastávkou na hřišti jsme se vydali zpět k lanovému centru. Po chvíli se vrátila Janinka a mohli jsme se jet zpátky ke klubovně.

Účastníci: Janinka, Hanička, Kulihrášek, Mirek, Ota, Ola, David, Tomáš, Vlk a Bára

Výroční výprava do Letovic (300) - 20. 9. 2014

Předposlední zářijovou sobotu jsme se vydali na dlouho očekávanou jubilejní třístou oddílovou výpravu. Naším cílem se stalo jihomoravské město Letovice, kam jsme se dopravili vlakem. Z nádraží jsme si to namířili rovnou na letovický zámek. Po zakoupení vstupenek jsme vyslechli krátký výklad paní průvodkyně. Zbytek prohlídky zámku byl již plně v naší režii a pěkně jsme se při něm zapotili - zámeček sice vypadá malý, nicméně návštěvníci ho prochází kompletně. Nejdříve jsme nakoukli do kaple, studny a mučírny a poté už nás čekala trasa v samotném zámku, který připomínal tak trošku bludiště. Během prohlídky jsme potkali asi deset klavírů a na některé si i zahráli. Prohlídková trasa končila několika velkými sály s celekm 2222 obrazy a balkónem s výhledem na Letovice. Odtud jsme po krátké zastávce u zámeckých zvířátek spěchali do restaurace na oběd, protože ze zdolávání všech těch schodů nám pořádně vyhládlo. Po dobrém obědě a chvilce odpočinku byl čas vyrazit do keltského skanzenu. Ve skanzenu jsme se dozvěděli něco málo o historii Keltů, odpovídali na všetečné otázky pana průvodce a hlavně si vyzkoušeli spoustu keltských řemesel, rozdělávání ohně, střelbu a boj s meči a štíty. Zlatým hřebem byly na ohni pečené placky z vlastnoručně na kameni nadrcené mouky. Dvouhodinový program nám rychle utekl a už byl čas na cestu domů. Ve vlaku během zpáteční cesty nastal jediný okamžik, kdy nám krátce zapršelo, jinak celý den svítilo sluníčko navzdory všem meteorologickým předpovědím.

Účastníci: Kája, Hvězdička, Radek, Martínka, Rarášek, Lukáš, Hanička, Honzík B., Kulihrášek, Ota, Tomáš, David, Adam, Kláďa, Honza, Sluníčko, Bětka, Standa + paní Krbůšková a paní Procházková