Minikronika 2013/14

Níže jsou krátké zápisy shrnující jedno i vícedenní akce, které jsme podnikli.

Sraz PTO (301) - 6.-8. 6. 2014

Páteční sraz bych trošku hektičtější. I přes tyto problémy se podařilo zavčas odjet na sraz PTO. Po příjezdu se čekalo na Krysu, než doveze stany. To však nikomu nevadilo. Sobotní den byl veden jako plážové hry. Vytvořily se týmy, které mohly soutěžit v hrách jako je ringo, přehazovaná, petanque, atd. Podařilo se sestavit několik týmů. Nejúspěšnější tým byl Triringo (Sluníčko, Standa, Elf), který se v ringu umístil na skvělém 3. místě. Na sobotní večeři se uskutečnilo grilování, což všichni účastníci hodnotili jako skvělý nápad. Nedělní den probíhal v poklidném tempu balení a uklízení tábořiště. Návrat se uskutečnil bez problémů.

Účastníci: Kulihrášek, Ota a Ola; za instruktory: Martin, Vlk, Kláďa a Honza; za vedoucí: Sluníčko, Standa a Elf + fenka Eywa

Minicyklovýlet (299) - 24. 5. 2014

Jelikož na akci dorazili jenom Terka a Milin, byla akce bohužel zrušena.

Setonův závod (298) - 17. 5. 2014

I letos jsme se účastnili Setonova závodu. Na kontrole byl Elf, Chemik (zoologie N a M), Standa a Milin (zoologie S a R). Kvůli počasí nebyla účast moc hojná, přesto jsme si to všichni užili. Zkrátka Seton jak má být. Letos byla s námi zcela poprvé i fenečka Eywa, která doplňovala kontrolu u Elfa. U Standy byl zase Jess, zoologie jak má být. Eywa byla na závěr akce už tak unavená, že spala skoro všude. Vyhlašování proběhlo za deště, což bylo trošku škoda, ale nezkazilo to dobrý pocit z toho, že všichni trefili do cíle a Kulihrášek byl členem smíšené hlídky, která byla v kategorii M druhá. A jako třešnička na dortu - Elfa tato akce stála také nějaké peníze - přispěl poprvé do rozpočtu Městské policie města Brna - 100Kč. Účastníci: Kulihrášek a Ota; za instruktory: Martin, Honza a Chemik; za vedoucí: Sluníčko, Milin, Standa a Elf + pejsci Eywa a Jess

Výlet opakování na Seton (297) - 10. 5. 2014

Dnešní den jsme strávili na výletě na Velkou Babu, kde jsme pečlivě trénovali na Setonův závod. Prošli jsme si úkoly na jednotlivých stanovištích a vyzkoušeli naše orientační schopnosti.

Účastníci: Batman (+Netopýrek a Hvězdička ve stejné osobě), Koník, Rarášek, Mína, Kulihrášek, Ota, Martin, Honza, Sluníčko, Terka, Krysa, Štajn + psi Hanny a Jessík

Koloběžko-bruslový výlet (296) - 8. 5. 2014

Na státní svátek jsme se vypravili od Anthroposu do Olympie. Čtyři jeli na bruslích, zbytek na koloběžkách. V Olympii jsme si dali supr limonádu, posvačili jsme, probrali jsme nějaké drobnosti k táboru, zablbli jsme na prolízačkách a pak jsme vyrazili nazpět. U Mendláku nás zastihl drobný déšť, ale ten nemohl změnit nic na supr pocitech z prosluněné akce. Na desetičlenný koloběžkový gang ženoucí se v dešti po chodnících hlava nehlava koukala s otevřenou pusou i policistka.

Účastníci: Ota, Ola, Štěpán, Vlk, Kláďa, Honza, Chemik, Sluníčko, Bětka, Mrqa a Standa

Deskovky (295) - 3. 5. 2014

V sobotu ráno jsme se sešli v klubovně. Na začátku panovala spíše komornější atmosféra, ale během půl hodinky dorazila většina účastníků. Vyzkoušeli jsme si zahrát nejrůznější deskovky jako Šalingrad, sedm draků, Záchranáře, Dobble a další… Celou akci jsme odpoledne zakončili hrou na schovávanou, kde se zapojili všichni včetně vedoucích. Díky důmyslným skrýším jsme si užili mnoho zábavy.

Účastníci: Karolínka, Hanička, Kulihrášek, Ota, Tomáš, Martin, Cvrček, Kláďa, Honza, Shami, Slunce a Standa

Velikonoce (294) - 17.-21. 4. 2014

První den se nesl ve znamení cesty na kosmodrom ESA. Zde jsme zjistili, že je potřeba získat spoustu povolení, připravit se na let a vlastně i postavit samotnou raketu. Další den jsme již dostali povolení k letu a úspěšně odstartovali. Ovládat takovou raketu není žádná sranda, což jsme poznali i my. Prorazit vojenskou blokádu NASA už oproti tomu byla celkem hračka. Třetí den je krizový, takže aby toho nebylo málo, tak nás zasáhl nějaký meteorit, což ohlašovala i siréna z dálky. Navzdory veškeré snaze se nám nepodařilo vesmírnou loď uřídit a havarovali jsme na blízké kometě. Večer jsme poprvé v lidské historii zahlédli mimozemšťana. Následujícího dne se mimozemšťané pokusili s námi navázat kontakt a nasdílet kulturu. Z toho jsme byli také nadšeni. Nicméně z důvodu absence slepic (a hlavně jejich vajíček) na Kometě jsme použili nějaká vejce co se jim nejvíce podobala. Byla to však vejce mimozemšťanů, a jelikož měli strach o své potomky, vyhlásili nám válku. Boj byl naštěstí přerušen chůvou, která zjistila, že uvaření a nabarvení vajíček potomkům nijak neuškodilo. Za drobnou výpomoc se získáváním materiálu nám mimozemšťané nakonec pomohli opravit raketu abysme mohli odletět (či se nás snad jen chtěli zbavit?). Pondělní ráno začalo tradičně jako každé Velikonoce mrskáním holek kluky. Role se po desáté hodině (ranní) vyměnily, a mrskaly zase holky. Ola mrskala ráno i dopoledne. Diplomy za nejlepší schování se získali Sluníčko a Chemik. Na oběd byla skvělá salámová omáčka se zapečenýma bramborama a jako zákusek hrst rýže. Po nějakém čase hraní deskovek a uklízení, což bylo prakticky rozděleno na děti hrající si a vedoucí uklízející, jsme se vydali zpátky domů. Úspěšně.

Účastníci: Hvězdička, Anežka, Rarášek, Eliška, Hanička, Kulihrášek, Ota, Ola, Martin, Cvrček, Vlk, Kláďa, Honza, Chemik, Sluníčko, Milin, Standa a Elf

Výlet se skauty (293) – 5. 4. 2014

V sobotu 5.4. jsme byli spolu s pro většinu z nás úplně cizím skautským oddílem pozváni na zkušební den ve Škole čar a kouzel v Brně. Nejdřív nás psychožába rozřadila do čtyř kolejí a v nich jsme potom cestou z centra na Lesnou jsme si vyzkoušeli hodinu bylinkářství, lektvarů, jasnovidectví a kouzelných formulí. Nakonec jsme si ještě na louce zahráli několik společných her, snědli jsme dort a jeli jsme domů.

Účastníci: Hvězdička, Rarášek, Hanička, Kulihrášek, Ota, Ola, Tomáš, Martin, Vlk, Kláďa, Honza, Milin, Terka, Standa + 9 světlušek a jejich 4 vedoucí + Hany

Rukodělky + minideskovky (292) - 30. 3. 2014

V klubovně jsme přivítali jaro výrobou zvířátek z papíru, korálků a drátků. Každý si tedy odnesl myšku, želvu či pavouka. Někdo měl bonusového motýla a Ota si udělal luxisního mimozemšťana se třema očima. Protože bylo venku krásně, tak jsme se před polednem přesunuli ven a zahráli jsme krásnou partii kroketu v namixovaných týmech děti-vedoucí-rodiče. Pár deskovek na závěr podtrhlo pohodovou akci.

Účastníci: Karolínka, Radek, Honza, Lukáš, Lucka, Hanička, Kulihrášek, Ota, Chemik, Slunce, Milin, Standa, + 2 drobotiny a 4 rodiče

Brněnské bloudění (291) - 15. 3. 2014

V sobotu 15. března jsme se sešli před klubovnou a vydali se do centra Brna, abychom se sešli s dalšími odvážnými a společně ubránili Brno před útokem Švédů. Ve velitelském stanu na ZŠ Rašínova jsme se potkali s Louisem Raduitem de Souches, který nám (za asistence Pionýrského psa) vysvětlil, jak na to. V labyrintu brněnských ulic každá hlídka bloudila podle toho, jak dobře dokázala odpovědět na otázky - takže některé hooooodně dlouho. Jakmile jsme vyrazili do terénu, rozpršelo se. A nepřestalo, dokud jsme se zase všichni nevrátili do školy. Přes nepřízeň počasí a náročné úkoly jsme ale nakonec společnými silami Brno ubránili, vybrali nejlepší kroniku/web/leták v Kosmově prostoru, a ještě k tomu o nás napsali článek do Brněnského deníku.

Účastníci: Dominika, Kulihrášek, Ota, Ola, Martin, Vlk, Kláďa, Honza, Sluníčko, Terka a Standa.

Šifrovací výlet (290) - 8. 3. 2014

Jelikož se nám blížilo Brněnské bloudění, vydali jsme se trénovat do brněnských ulic a kromě znalostí historických o Brně promrskali také znalost šifer. Brochodili jsme celé centrum města křížem krážem, jednotlivými stanovišti nás provázely dopisy detektiva Kukátka a na závěr jsme vyřešili náš první detektivní případ, který se týkal ukradeného kocoura Mourka paní Sedláčkové.

Účastníci: Rarášek, Mirek, Kulihrášek, Ota, Ola, Tom, Martin, Vlk, Kláďa, Honza, Slunce, Standa + pes

Filmový maraton (289) - 15. 2. 2014

Ze soboty na neděli jsme absolvovali filmový maraton, přes nastávající jarní prázdniny byla účast poměrně slušná. Původní odhodlání shlédnout v řadě všech 8 filmů Harry Potter nakonec opadlo, ale i tak jsme zvládli těch filmů alespoň 5 (přeskočili jsme 3. - 5. film). Několik nadšenců jelo přes noc, ač si zřejmě filmový maraton chvílemi pletli s počítačově herním maratonem. Dopoledne jsme pak strávili příjemnou debatou a na závěr jsme nevídaně uklidili klubovnu, včetně přípravy nových košů a vylepšení světel.

Účastníci: Jana, Mirek, Kulihrášek, Ota, Martin, Adam, Kláďa, Honza, Chemik, Shami, Bětka, Slunce, Milin, Standa, Elf + 2 návštěvy

Ledová Praha (288) - 31. 1.- 2. 2. 2014

Při cestě domů, když jsem procházel pohledy dětí, tak mohu říct, že akce byla velmi náročná, ale jak je v našem oddíle zvykem, tak povedená. Náš pestrý program začal ve čtvrtek po rozdání vysvědčení, kterým se děti patřičně chlubily, neboť bylo u všech nádherné.

První zastávkou bylo autobusové nádraží u hotelu Grand v Brně, odkud jsme se vydali směr Hlavní město Praha. Po příjezdu na ÚAN Florenc jsme řešili problém se záchody, ale pozitivní na tom byl fakt, že jsme potkali Terku. Následně se na Adamově batohu objevil nějaký nepořádek, ze kterého se nejprve vyklubalo milostné psaní a později dopis od Josefa Kajetána Tyla. A tak jsme se rozhodli ho vyhledat.

S Tylem jsme se setkali před Stavovským divadlem. Setkání proběhlo úspěšně a přesunuli jsme se na Václavské náměstí, kde jsme čekali, jak se později ukázalo, tak tradičně, na Adama. Následoval přesun do klubovny, kde jsme si dali menší kvíz tykající se otázek nejdelších schodů světa, tedy dálnice D1. Druhý den byl budíček již v 7 ráno. Náplní dne bylo Národní technické muzeum, které mělo velký ohlas, následně oběd ve Výtopně, kde nám pití přivezl vláček, návštěva Lucerny, nákupy Zonky v Praze, potkání Zadara, malé pobaveníčko ve Františkánských zahradách na hřišti a potom prohlídka Strašidelnou Prahou. Celý den byl ukončen Chemikovým koncertem na Karlově mostě a procházkou kolem řeky přes Kampu na Anděl do Tesca pro pořízení večeře a hurá zpět do klubovny.

Druhý den nebyl budíček později, opět v 7 hodin ráno. Program začal prohlídkou Národního divadla, kde jsme krom úžasného interiéru, hlediště, jeviště, foyerů a střechy viděli i hlediště z ptačí perspektivy, z lustru. Po ND následoval ohromný oběd v asijském stylu a rozdělení na 2 akční skupiny. První skupina pod vedením Elfa šla hledat dětské hřiště, kdežto druhá skupina pod průvodcovským vedením Adama absolvovala procházku kolem Vltavy (Dům co má každé okno jiné, Žofín, Tančící dům, kostel pamatující smrt atentátníků na Heydricha, Novoměstská radnice, kde byla 1. pražská defenestrace, Faustův dům a Emauzy).

Obě skupiny se setkaly v Království železnic, kde jsme obdivovali nejen obrovské plochy vláčků, ale také model Prahy či interaktivní hry. Celý den jsme zakončili v Kongresovém centru na koncertu Děti dětem. Z koncertu zamířili do klubovny spát a starší ještě absolvovali přechod Nuselského mostu.

V neděli jsme už jen uklidili klubovnu, dali si pohár ve Světozoru a projeli jsme se na nejdelších schodech v metru na Náměstí míru, kde jsme shodou okolností opět potkali J.K.Tyla, který se nás vyptal, jak se nám líbilo v Praze. Na závěr jsme si koupili bagety na cestu a opět v luxusním autobusu Fun&Relax jsme zamířili zpět domů, do Brna.

Účastníci: Eliška, Hanička, Kulihrášek, Honzík B., Ota, Ola, David, Vlk, Cvrček, Adam, Kláďa, Honza W., Kristl, Chemik, Mrqa, (Terka), Standa a Elf.

Fotky z akce.

Bruslení (287) - 11. 1. 2014

Jako jednu z prvních lednových akcí jsme uspořádali tradiční bruslení. Počasí nám silně přálo, protože sluníčko krásně svítilo. U klubovny jsme se sešli v hojném počtu a přesunuli se na kluziště Za Lužánkami, kde jsme se vydováděli, co nám síly stačily. Po menším posilnění v místním bufetu jsme se vydali zpět ke klubovně.

Účastníci: Hanička, Mirek, Janička, Terezka, Rarášek, Hvězdička, Ota, Kulihrášek, Ráďa, Lukášek, Honza, Shami + doprovod: paní Procházková a pan Vlk

Aquapark v Kohoutovicích (286) - 4. 1. 2014

Protože sněhové podmínky nejsou příliš příznivé a v Němčičkách není ani vločka sněhu, museli jsme od plánovaného lyžování dnes upustit. Ale zoufat jsme si nemuseli, protože jsme místo toho vyrazili do aquaparku v Kohoutovicích. Zajezdili jsme si na tobogánu, užili si divoké řeky, vířivky a v klubovně ještě stihli zahrát Lovce noci a Království.

Účastníci: Plastová Kačenka, Jezinka, Ota, Ola, Tatarka, Vlk, Chemik, Sluníčko, Standa, Elf

Vánoční výlet (285) - 21. 12. 2013

V sobotu jsme se vydali na tradiční vánoční výlet. V klubovně jsme připravili ovoce a zeleninu na výzdobu stromku, vlakem jsme jeli do Bílovic, potkali jsme myslivnu lišky Bystroušky i pomníček prvního brněnského vánočního stromu. Odlovili jsme jednu kešku, ozdobili stromek v lese, rozdali si dárečky a nakonec jsme jeli tramvají č. 4 z konečné na konečnou. Zkrátka pohodový výlet jak má být.

Účastníci: Hanička, Kulihrášek, Mirek, Ota, Ola, Martin, Adam, Nick, Vlk, Honza, Shami, Slunce, Terka a Standa + fenka Hanny

Kino Hobit (284) - 14. 12. 2013

Po zkušenosti s prvním dílem Hobita jsme na druhý díl vyrazili na 2D anglickou verzi (s titulky). Kvůli tomu nás tedy šlo méně než na první díl, ale moc jsme si to užili. I tentokrát jsme vyzkoušeli všechny možné slevy, dali si popkorn ve velkém počtu osob, dorazili částečně kostýmovaní a nakonec v dobré náladě odcházeli z kina po prima filmu.

Účastníci: Ota, Ola, David, Adam, Vlk, Kláďa, Honza, Gomi, Milin, Standa, David + Alča Krumlovi

Keškovací výlet (283) - 9. 11. 2013

Při začátku výpravy nám pršelo, ale to nás neodradilo, abychom nic nenašli. V Jedovnicích jsme našli, jak školu, tak lihovar,ale i vypuštěný rybník, kde jsme v pohodě svačili. Poté jsme se vydali na směr Rudické Propadání (to už nepršelo) a dál do Rudic a do Křtin. Na konci výletu jsme si dali dobrý turecký med. Všichni účastníci se v autobuse tvářili uťapaní, ale snad i spokojení. Za výlet bylo odloveno 9 kešek.

Účastníci: Lukášek, Ráďa, Kulihrášek, Ota, Ola, Tom, Martn, Vlk, Honza, Chemik, Sluníčko a Elf

Podzimky (282) - 25.-30. 10. 2013

Podzimky mají ve Stezce již letitou tradici, takže ani tento rok nemohly v oddílovém kalendáři chybět. Odpověď na otázku "Jak vycvičit draka?" jsme se rozhodli hledat na dalekém severu ve vikingské osadě Blp. Ačkoliv od smrti slavného náčelníka Kliďase Velikána uplynulo již téměř tisíc let a draci byli odsunuti na okraj zájmu Vikingů, doufali jsme, že obnovíme vzájemné dobré vztahy a znovu spatříme svět z dračího hřbetu. Když naši vikingští příbuzní ztroskotali při objevné námořní výpravě, byl to malý dráček, po němž nám poslali zprávu o svém neštěstí. A byli to urostlí dospělí draci, na nichž jsme přiletěli našim rodinám na pomoc. Ale nepředbíhejme, záchraně předcházelo opětovné získávání dračí důvěry, hledání polozapomenutých hnízd z vejci, obětavá péče o vejce a vylíhnuté malé dráčky, bojová příprava a spousta bloudění na cestě k amerických břehům. Nemějte obavu, nakonec jsme svoje druhy našli a dopravili zpět na Blp, kde jsme návrat oslavili pěkně povikingsku turnajem v páce. Zoceleni ostrým severským větrem jsme připraveni čelit za rok novým výzvám.

Účastníci: Ola, Ota, Eliška, Anežka, Hvězdička, Rarášek, Anička V., Kulihrášek, Tomáš V., Tomáš P., Lukáš P., Nela, Škabetka, Sovík, Terka S., Janinka, Mirek, David, Ondatra, Jenda, Myšák, Ema, Kláďa, Lukáš D., Ondra, Honza, Vlk, Chemik, Cvrček, Sluníčko, Saša, Terka J., Bětka

Vláčkový výlet (281) - 13. 10. 2013

Minulý týden v neděli jsme navštívili zahradní železnici v Obřanech. Vláčků jsme si užili, co to šlo, udělali si krátkou procházku kolem řeky Svitavy, pohráli si na dětském hřišti a užili si hry u klubovny.

Účastníci: Vlastík, Myšák, Radek, Hanička, Lukáš V., Kulihrášek, Ota, Chemik, Sluníčko, Saša

Orienťák (280) - 5. 10. 2013

Zúčastnili jsme se tradiční akce brněnských pionýrů - orientační běh. Sešlo se nás 11 a všichni jsme trefili do cíle. V součtu jsme získali 61 bodů do zelené ligy (nejvíce příspěli Tom 12, Kulihrášek 9, Ota 9 a Vlk 9). Ale ani vedoucí se neztratili - Sluníčko obhájilo tradiční 4. místo a Standa doběhl na děleném 2. místě.

Účastníci: Janinka, Mirek, Kulihrášek, Ota, Ola, Tom, Martin, Honza, Vlk, Sluníčko, Standa a fandící Bětka

BDPZ (279) - 28. 9. 2013

V rámci Brněnských dnů pro zdraví jsme dnes pořádali Tábornickou stezku za pokladem na Kraví hoře. Stezku si prošlo 107 dětí se svými rodiči, prarodiči nebo staršími kamarády.

Organizátoři: Kulihrášek, Lukáš, Ota, Tom, David, Adam, Vlk, Honza, Chemik, Sluníčko, Bětka, Standa a Elf

Výročí oddílu (278) - 21. 9. 2013

Oslavili jsme třicet let!

V klubovně se včera sešli děti, instruktoři, vedoucí, rodiče, bývalí členové i přátelé oddílu. Nahlédli jsme do starých i nových oddílových kronik a výzkumů, otevřeli oddílové fotoalba a viděli táborová videa a oddílová čí táborová trička v průběhu času. Popovídali si a zavzpomínali, snědli výborný dort, prožili jeden celý táborový den, hráli na kytary, poseděli u ohně, hráli hry na hřišti nebo spoustu deskovek a s chutí vyšlápli do dalšího oddílového desetiletí.

Účastníci: přes 30 osob!