Minikronika 2012/13

Aquapark (277) - 29. 6. 2013

Přestože v plánu původně bylo navštívit akvapark, tak nás počasí nakonec zklamalo a tak jsme místo toho šli na výlet k propasti Macocha, kde jsme měli výbornou zmrzlinu. Následně jsme šli na návštěvu do zahrady Elišky a Anežky, kde jsme dostali koláče, stříleli z luku, dělali bábovky a prohlédli si jejich bunkr. Nakonec jsme šli do jeskyně Balcarka, kde se v té době konaly prohlídky se strašidly.

Účastníci: Anežka, Eliška, Ota, Ondatra, Ola, Vlk, Sluníčko, Terka, Elf

Výlet na Veveří (276) - 15. 6. 2013

Kvůli zdravotní indispozici jsme zrušili víkendový puťák a tak alespoň hrstka skalních vyrazila v sobotu na narychlo zorganizovaný výlet z Tišnova na hrad Veveří. Přestože jediný za cestu potkaný teploměr ukazoval 38°C, tak se nám šlo v stinném a chladném údolí řeky Svratky úžasně.

Účastníci: Ota, Martin, Shami, Sluníčko

Výlet do Zoo (275) - 8. 6. 2013

První letošní skutečně letní den jsme strávili v brněnské ZOO. Někteří z nás si už na začátku vyměnili děti, aby dostali rodinné vstupné; hráli jsme si na zvířátka, tlačili kočárky do kopce, z kopce a ještě jednou do kopce, krmili lední medvíďata, poznávali zvířátka po hmatu, obdivovali malá prasátka a surikaty, zdobili razítky plátěné tašky, dali si zmrzlinu, přečkali prudkou přeháňku pod slunečníky, seznámili se s bizoními telátky, navštívili tee pee a neustále hledali záchod. Na prolézačky nakonec nedošlo, protože zmokly dřív, než na ně došlo, ale i tak se akce moc vydařila.

Účastníci: Hvězdička a Rarášek s rodiči, Filípek a Ivanka s maminkou, Lukáš, Ráďa a Lenička s tátou, Saša a Vlastík, Honzík, Ota, Honza, Chemik, Sluníčko, Standa a Terka.

Sraz PTO (274) - 24.-26.5.2013

Z Králova pole jsme jeli společnými autobusy, dokonce nebyly ani moc narvané. Když jsme dorazili na Krkatou bábu, tak jsme museli nejdříve shrabat posečenou trávu, abychom měli kde postavit stany. Druhý den dopoledne nebylo zrovna nejlepší počasí, takže byly hry, které si nachytaly oddíly. Bylo tam mnoho různých soubojů a dalších zajímavých aktivit. Po obědě někteří šli na kešku a zbylí zůstali u stanů. Po návratu začala velká hra, ve které se dobývaly světové kontinenty plněním spousty úkolů, takže si každý našel to svoje. Večer byli všichni unavení, takže se sedělo u ohně. Třetí den jsme si udělali oběd, zahrabávali ohniště a šlo se na autobus. Přes nepřízeň počasí to byla fajn akce.

Účastníci:Standa,Honza,Vlk,Sluníčko,cvrček,Ládˇa,Martin,Tomáš,Ota,Terka,Elf a Kulihrášek

Cyklovíkend Fantomas a únos králíčka Duracella (273) - 10.-12.5.2013

Na deštivý víkend jsme vyrazili do Žatčan nedaleko Brna. Fantomas totiž unesl králíčka duracella! Vyrazili jsme tedy v pátek odpoledne z Brna a do Žatčan jsme dorazili těsně před příchodem studené fronty. Večer jsme si hráli s interaktivní tabulí a zvládli jsme i dopravně výchovnou osvětu.

V sobotu jsme využili nedeštivého dopoledne pro pronásledování fantomase - bláhově se logoval na Google latitude a my jsme ho tak mohli stíhat. Navíc začal reagovat i na e-maily a tak jsme měli možnost zjistit něco málo z jeho plánů. Cestu jsme využili k návštěvě restaurace v Židlochovících. Fantomas nám stále unikal, jen pár kešek jsme po cestě dokázali odchytit. Cesta zpět do školy nám z většiny propršela.

Večer jsme si tedy alespoň v suchu zahráli Terčiny psychohry a zase trošku potrápili interaktivní tabuli. V neděli už jsme jen nasedli na kola a po poledni za občasného deště pospíchali do klubovny, kde Fantomas naplánoval popravu. Bohužel jsme jeli moc pomalu, takže jsme jen po cestě mohli na zastávkách zděšeně číst maily, jak jsme hrozně pomalí a nakonec jsme tedy králíška zachránit nedokázali.

I přes tento neveselý závěr se víkend povedl, hezky jsme si popovídali, zahráli, vyblbli se, něco se dozvěděli a navíc absolvovali v sedle 80 km.

Účastníci: Kulihrášek, Ota, Ola, Martin, Vlk, Honza, Láďa, Sluníčko, Terka, Standa a Elf

Výlet na Vildenberk (272) - 8.5.2013

Ve středu jsme vyrazili s kamarády z Pegasu na výlet. Dokázali jsme si, že na ulici Úzká se do zdánlivě plného autobusu (všechna sedadla plná + plná ulička) se vejde ještě dalších 18 pionýrů. Z Pozořic jsme si to po hlavní silnici zkrátili rovnou do lesa, našli jsme obě studánky a kešky u nich, zahráli pár her, došli až na zpustlé hradiště Vildenberk, udělali si pěkný táborák na krásné Vildenberské louce a pak jsme sešli z kopečka do Viničných šumic na cestu zpět. Sice po cestě padlo i pár kapek, ale nakonec svítilo i krásně sluníčko, takže hned všichni uvažovali, jestli z takové pěkné akce neudělat nějakou tradici. Tak třeba zase za rok znovu!

Účastníci: Rarášek, Janinka, Kulihrášek, Mirek, Martin, Honza, Shami, Chemik, Terka, Standa a pes Jess + Eliška, Anežka, Vašík a jejich rodiče + 8 pegasáků

Minicyklovýlet (271) - 1.5.2013

Na sátní svátek 1. května jsme si vyrazili na kolech na přehradu. Cesta byla pohodová, hezky jsme si pokecali, skočili na kofolu, navštívili včely. Otestovali funkčnost léku proti alergii na včelí bodnutí a taky vyměnili jednu prasklou duši. Prostě výprava jak má být :)

Účastníci: Tom, Shami, Chemik, Sluníčko, Bětka, Standa a Magda

Setonův závod (270) - 20.4.2013

Dnes se konala akce PTO Setonův závod. Účast byla hlavně z řad instruktorů! Tak se příště nenechejte zahanbit.

Zúčastnění: Kulihrášek, Ota, Ola, Martin, Honza, Vlk, Lenka, Shami, Sluníčko, Milan, Terka, Standa, Elf

Rukodělky a Deskovky (269) - 6.4.2013

V sobotu jsme pořádali již tradiční deskovkovou akci nazvanou "Kdo si hraje nezlobí". Skvělý den plný nejrůznějších deskovek byl tentokrát ve své první části obohacen doprovodným programem, rukodělkami, ve kterých si mohli příchozí vlastnoručně ozdobit květináč okrasnými děrovačkami a vyzkoušet malování barvičkami na sklo. Zúčastnilo se i několik rodičů a všichni účastníci si pochvalovali nejen rukodělky a deskovky, ale i pohodovou atmosféru celé akce.

Účastníci: Vašík a Alenka s rodiči, Tamarka s maminkou, Emička s tatínkem, Míša, Anežka, Vlastik a Saša, Janička, Mirek, Honzík B., Kulihrášek, Ota, Adam, Láďa, Milan, Standa, Sluníčko, Terka, Štajn, Honza W., Martin a Shami.

Velikonoce (268) - 28.3.-1.4.2013

Se svým tématem Doba Ledová se v některých ohledech mohly důstojně měřit s loňskými horami a jejich podtitulem Kdo přežije Beskydy. Několik účastníků odřeklo kvůli nemoci účast doslova na poslední chvíli. Nás zbylé autobus ve čtvrtek vysadil v Rajnochovicích, vesničce dlouhé jako pohádka, kde lišky dávají dobrou noc.

První večer nevypadal příliš růžově. Chata v lesním svahu nás nevítala zrovna s vřelou náručí, slibovaná tekoucí voda tvrdošíjně vězela zmrzlá v trubkách. Nedali jsme se, vždyť doba ledová je doba ledová. Odměnou nám bylo nezapomenutelných pět dní uprostřed krásné přírody, během kterých jsme se naučili topit ve třech typech kamen, postavili obrovského sněhového mamuta, ovládli čas a donutili ho skočit o hodinu napřed již v pátek, zažili noční saunování ve spacáku, shlédli několik divadelních představení, sjížděli svah v pytlích sólo i v párech, vyhráli přehazovanou s ořechem, postavili mohyly větší než ti nejvyšší z nás, pod rouškou noci vyloupili hnízdo tyranosaurů a namalovali ukořistěná vejce, zdokonalili se v sekání dřeva, našli oříškové nebe a získali zpět ukradený oříškový poklad, vymrskali děvčata pro nedostatek proutků alespoň omašlenou vařečkou.

Poslední den nám byli nakloněni všichni bohové světa, jelikož i přes sněhovou kalamitu s jejími 50 cm nového sněhu přes noc přijel náš zachránce, autobusák Láďa, který nás odvezl až na nádraží.

Zocelení Dobou ledovou, zimou i sněhem vymýšlíme jarnější téma pro další ročník oddílových Velikonoc.

Účastníci: Hvězdička, Anežka, Eliška, Anička, Ola, Kulihrášek, Honzík B., Ota, Vlk, Cvrček, Martin, Honza W., Terka, Sluníčko, Elf, Standa a Bětka.

Vlečka (267) - 16.3.2013

V sobotu jsme se zúčastnili pionýrské akce Vlečka 2013. Společně s oddílem Pegas jsme vysbírali od odpadků žlutou turistickou značku od Velké Klajdovky až k Muchově boudě v Mariánském údolí. Po cestě jsme se i bavili několika hrama, odlovili 2 kešky nebo se snažili soutěžit s pneumatikou puštěnou z kopce. Účastníci: Kulihrášek, Ota, Martin, Honza, Láďa, Shami, Martin, Bětka, Milin, Terka a Standa (+ 8 pegasáků).

Vybíjená (266) - 23.2.2013

Dnes jsme se zúčastnili Vybíjené PTO. Přestože nás tentokrát vůbec nebylo mnoho, hráči byli šikovní a moc jim děkujeme. Zúčastnění: Kulihrášek, Mirek, Honza, Adam, Sluníčko, Bětka.

Hory 2013 (265) - 31.1.-3.2.2013

Během víkendu jsme byli společně s oddílem Pegas v Jeseníkách. Počasí nám bylo na rozdíl od loňska nakloněno, a tak jsme bez omrzlin sjížděli sjezdovku na lyžích i snowboardu. A kromě toho jsme taky jezdili přes skokánky a tably, byli na Paprsku na borůvkových knedlících a jiných dobrotách, hráli na kytary, koulovali se, jezdili po břiše ze svahu, těžce snášeli malé množství signálu, hledali kešky pod sněhem, hráli deskovky, rozuměli si s panem kuchařem, užívali si sedačkové lanovky, starali se o Pouíčka, jezdili s tankama mnoho dalšího. Zúčastnění: Kulihrášek, Jezinka, Klárka, Tom, Honzík, Ota, Tatarka, Vlk, Martin, Honza, Adam, Kiki, Adam, Lenka, Sluníčko, Vojta, Mrqa, Bára, Kuba, Standa, Elf

Pionýrský ples - 12.1.2013

Letos poprvé se vedení podařilo dorazit na ples v hojnějším počtu. Po pozvolnějším začátku se zábava brzy rozproudila. Zapojili jsme se do několika drobných soutěží a pionýrského kvízu a v obojím jsme zaznamenali úspěch. Zjistili jsme, že spousta z nás už si nepamatuje ani základní kroky některých takců, a že existují písně, na které jde tančit jedině „pražský foxtrot“. Půlnoční tombola pro nás byla spíše smolnější, neodnesli jsme si žádnou z hlavních cen a nebýt Standova nákupu lístečků ve velkém, nevyhráli bychom nejspíš vůbec nic. Večer jsme zakončili dlouhou taneční sérií plnou pohádkových písniček a starých filmových hitů, domů odjížděli příjemně unavení a hlavně natěšení na další ročník. Účastníci: Saša s Michalem, Terka se Štajnem, Standa s MRQou, Sluníčko, Bětka

Vánoční výlet (263) - 22.12.2012

Jako každý rok před Vánoci, i letos jsme se vydali do lesa zdobit stromeček. Dopoledne jsme strávili v klubovně vykrajováním ozdob ze zeleniny a ovoce, aby si zvířátka měla na čem pochutnat. Původní plán (jít rovnou do lesa) nám překazila Terka, kterou jsme potkali v tramvaji s krosnou na zádech, ale nahradila ho plánem lepším (jít se nejdříve ohřát k Bartošům). Jednoznačně nejlepší atrakcí celého výletu bylo odnášení staré matrace do sběrného dvora. Po této neplánované kratochvíli jsme už ale skutečně zamířili do lesa, ozdobili stromeček, předali si dárky, zahráli si zimní mimikry, předvedli několik krásných pádů na ledu a popřáli si krásné Vánoce a šťastný nový rok. Účastníci: Hvězdička, Rarášek, Kulihrášek, Mirek, Honzík, Ota, Tom, David, Honza, Adam, Sluníčko, Terka a Standa

Kino Hobit (místo schůzky) - 18.12.2012

Včerejší Hobit byl super! Vyzkoušeli jsme nakupování lístků na asi všechny možné slevy zároveň (využili jsme i Eyca karty ;) ) , užili si počítání při vybírání peněz a při skládání na popkorn a v 17 lidech nezvládli vytvořit frontu na záchodech - na davy to tam mají asi připravený :( Sice nás nakonec tolik v pláštících zase nebylo (cenu za nej kostým by vyhrál rozhodně Vlk), ale film jsme si užili a plni dojmů jsme po kině zamířili domů s myšlenkou, že už se těšíme na druhý díl! Účastníci: Kulihrášek, Mirek, Honzík, Tom M., Ota, Tomáš, David, Ola, Adam, Vlk, Láďa, Honza, Shami, Bětka, Sluníčko, Elf a Standa.

Výlet plný vláčků (262) - 16.12.2012

V neděli se konal krátký výlet plný vláčků a mašinek. Nejdříve jsme nazdobili perníkové mašinky v klubovně, potom obhlédli vláček na náměstí Svobody a na závěr navštívili Modelový svět, kde se to vláčky jen hemžilo. Zúčastnění: Vlastík, Kulihrášek, Ota, Sluníčko, Terka, Standa, Štajn, Saša

Bruslení a příprava na film Hobit (261) - 8.-9.12.2012

Dopoledne jsme byli bruslit: Ráno jsme se sešli u klubovny, krásně nám svítilo sluníčko a tak jsme si hodinu a půl dlouhé bruslení za lužánkama moc užili včetně závěrečných horkých nápojů. Účastníci: Kulihrášek, Ota, Ola, David, Terezka, Ondra, Míša, paní Procházková, Shami, Verča (od Shami), Lenka, Sluníčko a Standa.

Večerní promítání v klubovně: Po počáteční zkoušce promítání Doby ledové 4 se zvuky z Pána prstenů jsme se ve 2 odpoledne konečně vrhli na anglického Pána prstenů s titulky v rozšířené verzi. U prvních dvou dílů jsme ještě zvládali hrát čaj-picí hru, ale po dvou dílech jsme to vzdali. Přesto jsme si moc vychutnali necelých 12 hodin filmů - s přestávkami něco přes 13 hodin, abychom nad ránem zalehli do spacáků (všichni v nich koukali už na Návrat Krále). Aneb jak se příjemně naladit na blížíciho se Hobita! Účastníci: Kulihrášek, Ota, Mirek, Terezka, Ondra, Cvrček, Honza, Lenka, Vašek (od Lenky), Shami, Sluníčko, Bětka, Elf a Standa.

Keškovací výlet (260) - 10.11.2012

Dnešní výlet byl super! Na začátku jsme se trošku hledali na srazech, zdržovali autobusy, aby se druhá skupina připojila stejně jinde, ale nakonec jsme 9:25 stáli všichni v Útěchově a mohli jsme vyrazit za první keškou. Chudák Bětka až v tu chvíli zjistila, že jdeme na keškovací výlet a ona kešky nerada :D Ale co už, cestou necestou z Útěchova do Lelekovic jsme si naťapali krásných 16 kilometrů, odlovili 10 regulárek, 1 multinu, 1 earthku a 1 mysterku. Taky jsme zkusili vyvolat zemětřesení, přelezli několik skal, poznali 3 prameny, málem byli odváti vichrem na rozhledně Babí Lom a kvůli autobusu, co nám ujel, jsme šli 7 zastávek pěšky - přece nebudeme čekat na další bus! Takže nakonec jsme se solidní dávkou únavy, přiměřeně vymrzlí, ale zejména neskutečně spokojení po povedeném výletě s kamarády, dorazili domů. Prostě super! Účastníci: Kulihrášek, Ota, Tom, Ola, Martin, Adam, Vlk, Láďa, Honza, Shami, Bětka, Milin, Terka, Štajn a Standa.

Podzimky Detektivní kočka koule (259) - 25.-28.10.2012

Na podzimních prázdninách nás bylo celých 26! Společně s kočkou koulí jsme vyzkoušeli všechno možné od lovení ryb, učení se štěkání, přes noční fotbal až po velké finále v podobě hledání psa válce. Moc jsme si taky užili vaření na vlastní pěst, hry s padákem nebo návštěvu Bučovického zámku. Poslední ráno nás také přivítal čerstvě napadlý sníh a domů jsme tak jeli všichni plni dojmů a krásných vzpomínek. Zúčastnění: Míša, Pája, Martínek, Erika, Nela, Kulihrášek, Niki, Terka, Ota, Ola, Štípa, David, Tom, Ondra, Žabka, Martin, Verča, Lukáš, Cvrček, Vlk, Láďa, Honza, Sluníčko, Terka, Standa a Elf.

Za psem 2012 (258) - 13.10.2012

Náš oddíl se zúčastnil šifrovací hry PTO oddílů Za psem. Ze tří našich startujících hlídek vzniklo jedno krásné páté místo v kategorii nejmladších a první místo v kategorii instruktoři. Zúčastnění: Kulihrášek, Ola, Honza, Vlk, Adam, Shami, Lenka, Sluníčko, Elf a Standa

Minivýlet na Špilberk (257) - 7.10.2012

Během dnešního dne jsme si udělali příjemnou procházku na Špilberku. Přes nepřízeň počasí jsme si den užili. Navštívili jsme stálou expozici o Brně, šli do dětské dílny, poslechli si zvonkohru, viděli děla a na závěr šli do klubovny, kde jsme hráli deskovky, vyráběli zvířátka z kaštanů a stavěli hrad Špilberk z vršků. Účastníci: Míša, Martiínek, Kulihrášek, Ola, Vlk a jejich sestřenice s bratrancem, Cvrček, Shami, Terka, Sluníčko, Standa

Víkend Zlaté fazole (256) - 27.-30.9. 2012

Prodloužený víkend jsme strávili na celorepublikové pionýrské akci Víkend Zlaté fazole nedaleko Náměště nad Oslavou. Zahráli jsme si spoustu netradičních sportů (jako Kin-ball, Lakminton nebo Discgolf), vyzkoušeli jsme spoustu nových deskovek od firmy Mindok, zúčastnili se Uzlařské regaty či Fazolové tábornické stezky, a nakonec našli poklad při noční hře. Družili jsme se s ostatními brněnskými oddíly a nakonec jsme se na vlak prošli krásným údolím Oslavy ve společnosti dvou jiných oddílů. Zkrátka skvěle strávené 3 dny s kamarády! Účastníci: Kulihrášek, Ota, Martin, Honza, Láďa, Vlk, Adam, Cvrček, Lotty, Míša, Sluníčko, Terka, Standa.

Výlet Pálava (255) - 1.9.2012

Ráno si všichni dostatečně dlouho počkali na organizátora akce, který naštěstí tušil, že někdo zaspí a dojde pozdě, takže si pro sebe vytvořil dostatečnou časovou rezervu. Pro nejmenovaného opozdilce na nádraží už rezervu nevytvořil, takže si s radostí vystál frontu na jízdenky hned dvakrát. Po cestě vlakem a autobusem jsme přešli hráz na Novomlýnských nádržích a v Dolních Věstonicích šli do muzea a následně si dali sváču. Pokračovali jsme z kopce do kopce (hlavně do kopce), přes dva hrady, nepřízeň počasí, jeden geopark, kolem jeskyně Turold a Kočičí skály až do Mikulova. Zde jsme si zašli do parku, zajezdili na vlně a někteří nadšenci šli do místního restauračního zařízení, kde si nakonec nic nedali. Do Brna jsme jeli autobusem, ve kterém jsme si koupili lístek na hřbitov (dokonce o jeden navíc). Nakonec jsme zdolali poslední nástrahy MHD a dojeli ke klubovně. Celkem jsme ušli 17 km, nastoupali 630 výškových metrů a dalších 600 metrů sešli dolů. Účastníci: Kulihrášek, Honzík B., Ota, Martin, Honza, Láďa, Vlk, Adam, Míša, Sluníčko,Terka, Štajn, Milan, Standa a pes.