Minikronika

PTO: Ringobal (438)

V sobotu jsme se zúčastnili soutěže pionýrských tábornických oddílů v ringobalu. Ráno jsme společně dojeli do Zamilovaného hájku, kde se soutěž odehrávala. Následovala rozcvička, rozehrání se a už jsme se mohli pustit do prvních zápasů. Kdo zrovna nehrál, ten fandil, co mu plíce stačili. Ač všechny naše týmy bojovaly, nejúspěšnější byl tým nejmladších, který ukořistil čtvrté místo. Všichni jsme si ale soutěž užili a domů se vrátili příjemně unaveni.

Účastníci: Filda, Jindra, Vojta, Vlasta, Dan, Kytka, Hvězda, Rajda, Valča, Svízel, Rarach, Hash, Taky, Mirek, Kuli, :Ledy, Kláďa

Podzimní Ukliďme Česko a výroba hmyzích hotelů (436)

Rozhodli jsme se udělat něco pro přírodu. Nejdřív jsme udělali kolečko se sbíráním odpadků na Kraví hoře, a po návratu ke klubovně jsme se odpoledne vrhli na stavbu hmyzího hotelu. Moc díky všem, kdo dorazili i přes studené počasí, dopadlo to krásně!

Účastníci: Tonda, David, Filda, Jindra, Vlasta, Šárka, Ježek, Kytka, Hash, Ola, Google, Vlk a Kláďa + na menší část Štěpánka, Mrqa a Ježkův taťka, Taky a Ledy

Víc fotek na Rajčeti https://stezka.rajce.idnes.cz/Uklid_Kravi_hory_a_hmyzi.../

Velikonoční výprava (430)

Po třech letech jsme opět vyrazili společně na Velikonoce, letos do Rudy nad Moravou. Program na akci byl volně inspirován knihou Piknik u cesty. Hned ve čtvrtek po příjezdu jsme se pustili do pátrací akce po profesoru Kučajovi, který zkoumal oblast zvanou Zóna. V této oblasti mělo docházet k různým paranormálním jevům. Profesora se nám stále nedařilo vypátrat, za to jsme si v pátek ověřili, že Zónu opravdu není radno podceňovat. Další den jsme i přes ne zrovna příznivé počasí vyrazili na výlet na rozhlednu Háj. S šestnácti kilometry v nohách jsme na konci výletu ještě nastříhali nějaké proutky, abychom mohli v neděli uplést pomlázky. Po dopoledním pletení a barvení vajíček nás večer čekalo rozuzlení celého příběhu. Ukázalo se, že za nepřirozenými jevy nestojí mimozemšťané, jak se zprvu zdálo, nýbrž lidé z budoucnosti, kteří nám ústy profesora Kučaje předali mysteriózní vzkaz. V pondělí následuje tradiční velikonoční mrskání a poté už úklid, balení a cesta domů. Ačkoliv klubovna nebyla zrovna největší, hlavně díky nádhernému okolí jsme si akci všichni užili.

Účastníci: Nikitka, Teta, Dan, Kytka, Hvězda, Valča, Nelča, Svízel, Lucka, Pórek, Jenda, Hash, Taky, Kuli, Atom, Ola, Ledy, Zuby, Kláďa, Elf a Eywa

Víkendovka pro mladší (427)

Na žádost, kterou jdme obdrželi v dopise na hlavním nádraží, jsme se vydali do Podivína. Zde nás přivítal Večerníček, a jakožto vládce pohádkové říše nám osvětlil, proč nám zmíněný dopis posílal. V říši se začaly dít podivné věci. Bob a Bobek se neprobudili v klobouku, sou prostě fuč. Po lese pobíhá obrovská příšera, které se i loupežnik Rumcajs bojí. Tomu zase v jeskyni schází Manka s Cipískem. Jakožto vycvičený záchranářský tým jsme se nebáli Večerníčkovi nabídnout pomocnou ruku, hned v sobotu ráno jsme se pustili do první záchranné akce. Každý den se nám podařilo vyřešit několik patálií. V sobotu nás poctili svou zprvu nemilou návštěvou čarodějky, s kterými jsme nakonec strávili příjemné odpoledne. Odměnou za záchranu pohádek nám byl večerní maraton večerníčků.

ÚČASTNÍCI: Laura, Teo, Filda, Tobi, Lucka, Matěj, Šárka, Dory, Ježek, Valča, Hvězda, Nela, Anežka, Kuli, Taky, :Ledy

Zimní keškobraní (426)

První březnovou sobotu jsme se vypravili strávit výletem z Oslavan do Zastávky u Brna. Cílem výletu bylo kromě poznání této oblasti hustě poseté bývalými černouhelnými doly také hledání kešek. Oba tyto cíle byly splněny na jedničku. Ušli jsme poctivých 14 km a našli 8 kešek včetně jedné z nejstarších kešek v jihomoravském kraji.

Účastníci: Laura, Eliška, Johanka, Lucka, Jareček, Taky, Kuli, Ola, :Ledy, Zuby, Kláďa

Ledové Brno (425)

Tento rok jsme se v rámci Ledového města rozhodli prozkoumat naše rodné město: Brno. V pátek jsme začali VIDOU! Zde jsme se po skupinkách rozutekli na všemožná stanoviště, kde jsme si zkoušeli různé procesy naší planety v praxi. Nejmladší se dosyta vyřádili na prolézačce s tobogánem. Starší se mezitím šli projít k Riviéře. Společně jsme se pak přesunuli do podzemí pod Zelnym trhem. Jako prázdninovou odměnu jsme si vysloužili Trdelník.

V sobotu jsme začali výšlapem na Kraví Horu, kde jsme jsme se vydali na cestu skrz mlhoviny. Následně jsme se uvelebili v digitáriu, kde nám promítli program Kouzelný glóbus, který nám vysvětlil, jak funguji roční období. Unavení jedinci na chvíli vytuhli. Alespoň byli čerství na další zastavení- Technické muzeum. Tady jsme se znovu rozutekli všude možně. Jeli jsme na motorce, hráli jsme hry z minulého století a mnoho dalšího.

V neděli jsme zakončili Ledové Brno návštěvou brněnské ZOO.

*Účastníci: Adrianka, Matěj, Lucka, Johanka, Julča, Ježek, Nikita, Zuzka, Hvězda, Valča, Nelča, Rarach, #, Taky, Kuli, David, Tomáš, Ota, Kláďa, Elf + Ondřej a Martin z Domašova

Bruslení a deskovky (424)

Ráno se lehce rozespalí scházíme před klubovnou. Jakmile dorazí všichni opozdilci, vyrážíme ke kluzišti na Kraví Hoře. Tam bruslíme, hrajeme hokej a nakonec si ještě zkusíme lední variantu několika her. Následně se přesuneme do klubovny, kde se po svačině pustíme do deskovek. Během několika hodin si vyzkoušíme všechny možné hry, včetně těch, které se objeví na únorové mezioddílové soutěži. Kolem třetí hodiny odpolední pomalu všechno balíme, loučíme se a míříme do svých domovů.

Účastníci: Filda, Matěj, Lucka, Šárka, Julča, Vlastík, Teta, Dorotka, Valča, Nela, Hash, Taky, Kuli, Ota, :Ledy, Kláďa, Chemik, Elf, Saša, maminka Šárky, maminka Lucky a Matěje

Vánoční výprava (423)

Vánoce se mají slavit v kruhu kamarádů. Proto jsme se s oddílem vypravili strávit předvánoční čas do Blanska. Upekli jsme několik druhů vánočního cukroví, které jsme posléze snědli při štědrovečerní večeři, naučili se stepovat a hrát volejbal od nejstarších dětí. Na speciálním laseru jsme si vyrobili památeční hrníčky, vytvořili deskovku, kterou si večer zahráli, zkusili základy parkouru a dali si výbornou štědrovečerní večeři, na kterou bylo pečené kuře a bramborový salát. Na konec mám zahrála známá kapela Bezbot, takže jsme si i zatančili a zazpívali. Načerpali jsme vánoční atmosféru, připravili se na blížící se svátky a užili si poslední společné chvíle v roce 2021. Už teď se těšíme na rok následující.

Účastníci: Zuzík, Teta, Vašík, Ježek, Vlastík, Dan, Kytka, Hvězda, Anežka, Valča, Nelča, Svízel, Rarach, Pórek, Jenda, Hash, Kuli, Jean, Atom, Ola, Ledy, Zuby, Vlk, Google, Chemik, Slunce, Elf.

Mikulášská výprava (422)

Vyjeli jsme si mimo Brno do přírody. Původní plán jsme trošku pozměnili, protože kvůli opožděnému vlaku nám ujel autobus. Díky tomu jsme nakonec skončili v Hustopečích u Brna, kde jsme si prošli zasněžené mandloňové sady. Všude byla mlha, ale to nám nevadilo a vylezli jsme si i na rozhlednu. Užili jsme si krásný výlet na který jen tak nezapomeneme.

Účastníci: Teo, Tobi, Zuzík, Vlastík, Dory, Vašík, Hvězda, Anežka, Nelča, Svízí, Rarach, Lucka, Pórek, Taky, Kuli, Atom, Ola, Kláďa

Parkourová hala + deskovky (421)

Šešli jsme se u klubovny odkud jsme následně jeli MHDčkem na zastávku ústrední hřbitov, odkud je to do haly asi 500 metrů. V hale jsme se se plně oddali parkouru a moc jsme si to tam užili a každý se naučil něco nového. Z haly jsme následně šli pěšky do klubovny, kde jsme se ponořili do světa deskových a karetních her, jako například DIXIT nebo poker. Akci se všichni velmi užili a domů se vrátili bez újmy.

Účastníci: Dory, Teta, Krištof, Nikitka, Valča, Hvězda, Nelča, Anežka, Svízel, Rarach, Eliška, Jenda, Hanička, Kulihrášech, Ola, David, Tomáš, Vlk, Kláďa

Podzimky (420)

Po neznámých explozích v Argentině bylo zabito několik agentů z řad Kingsman. Proto jsme byli povolaní na základnu Kingsmanů v Londýně (Bučovicích), abychom doplnili počty. Podařilo se nám vypárat, že za výbuchy stojí jistý miliardář Valentýn, který rozjíždí byznys se SIMkami zadarmo. Ve čtvrtek jsme se vydali na výlet po světových letištích, abychom našli nějakou stopu po Valetýnovi. Dále jsme zjistili po pitvě blízkého přítele milardáře profesora Mikuláše, že zemřel díky čipu zabudovaném v jeho hlavě. Další den se infiltrujeme do gamblerského klubu, kde jsme měli za úkol vhodit štěnice do Valentýnova pití. Pro zpříjemnění jsme si zatančili, zahráli si hazardní hry a napili se něčeho dobrého. Náš agent Harry se bohužel stal obětí zmiňovaných čipů, z loajality ke Kingsmanům se zastřelil. I šéf Silvestr padl čipům za oběť, byl jimi ovládán a málem otrávil předního agenta Merlina. Všimavý Merlin naštěstí na poslední chvíli vyměnil jed, kterému podlehl sám Silvestr. Dostáváme souřadnice Valentýnova bunkru, bohužel tam již není. Nalézáme ale jeho flashku s jeho plánem: vytvořit svět virtuální reality, kde by všechny ovládal. Urychleně se dostáváme do této reality, setkáváme se s mrtvým Mikulášem, který nám pomáhá v laboratoři vytvořit člověka, který nám pomohl Valentýnovy šilenosti zastavit. Valentýna zajímáme a katastrofa je zahnána. Za šéfa Kingsmanů dosadí hlavní šéf Dang Lin Nguyen (kdo jezdí déle na oddílové akce, již se s touto zajímavou postavou setkal) věrného Merlina. Oslavujeme a zakončujeme tím krásnou akci.

ÚČASTNÍCI/děti: Lev, Zuzík, Ježek, Julča P., Natka, Vlastík, Léňa, Vašík, Zachar, Věroš, Zuzka, Myšák, Hvězda, Valča, Nelča, Anežka
ÚČASTNÍCI/vedení: Svízel, Rarach, Lucka, Jenda, Eliška, #, Kuli, Mira, Atom
ÚČASTNÍCI/vedení (přijeli později): Zuby, Ledy, Vlk, Google, Kláďa, Taky, Ola, Sluníčko, Chemik

Družinový výlet starších (419)

V sobotu jsme se se vydali na družinkové výlety. Starší zamířili stejně jako mladší do Mariánského údolí. Vydali jsme se od hřbitova v Líšni směrem na vyhlídku Hornek, kde jsme se pokochali krásným výhledem. Po výšplapu ke skalní věži U kříže, jsem uviděli nepřátelské vojsko. Nakonec jsme se po dlouhé diplomatické rozmluvě domluvili a zahodili zbraně a v poklidu jsme společně pojedli.

Po obědě jsme se vydali podél řeky Říčky Mariánským údolím zpět na zastávku. Aby nám cesta utíkala rychleji, hráli jsme různé slovní hry a mimikry. Celkově jsme ušli přes 12km.

ÚČASTNÍCI: Děti: Ježek, Šárka, Natka, Teta, Kryštof, Dan, Kytka, Hvězda, Anežka Vedoucí: #, Kuli, Atom

Družinový výlet mladších (418.)

V sobotu jsme se se vydali na družinkové výlety. Mladší zamířili stejně jako starší do Mariánského údolí. Narozdíl od starších jsme svou trasu začali u zábavného parku Eldorádo, odkud jsme šli po červené značce. Prvním zajímavým zastavením byla kaple Mitrovských, kde jsme si dali sváču. Po svačině jsme šli hledat kešku. Po červené značce jsme dosšli až ke Křížu, kde jsme se utábořili, tzn.pustili se do oběda. V tu ránu do našeho provizorního tábora vtrhlo jiné vojsko. Tvrdili o sobě, že jsou míroví velvyslanci, každopádně nikdo doposud neví, jestli to byla pravda. Každopádně jsme zahodili zbraně a v poklidu jsme společně pojedli.

Po obědě jsme sešupli kopec podél Bajerovy skály a u Jelínkova mlýna jsme se šli podívat na zvířátka. Následoval návrat nazpátek po žluté až na vyhlídku Hornek, odkud byl krásný výhled na celé údolí Říčky. Aby nám cesta utíkala rychleji, hráli jsme různé slovní hry. Celkově jsme ušli skoro 12km. Trasa zde: https://mapy.cz/s/jajofelebu

ÚČASTNÍCI: Děti: Adrianka, Davča, Alička, Levoček, Filda, Teo, Tobi, Matěj, Lucka, Dory, Vojta, Vlastík, Jája
Vedoucí: Rarach, Taky, Ola, :Ledy, Vlk

Podzimní Ukliďme Česko (417.)

V sobotu 18. září jsme se zapojili do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Naším dnešním polem působiště byla Kraví hora. Společně jsme v 9 hodin začali Údolní ulicí, vyšlápli jsme až na náměstí Míru, kde jsme se rozdělili do dvou čet. Tyto čety měly za úkol vysbírat určitou část parku a okolí. Našli jsme různé věci, nejpodivuhodnějšími byly (již) bezdrátová sluchátka, klobouk nebo zapalovač s koťátky. Celkem jsme nasbírali asi 5 pytlů směsného odpadu, 3 plastu, půl papíru, 1,5 skla a 1 pytel kovů.

Po zakončení úklidu na Rybkově jsme se přesunuli ke klubovně, kde jsme si dali oběd. Ne jen tak ledajaký, opekli jsme si totiž špekáčky. Kdo nemá rád slané, si dal chléb se Stezkoládou. Abychom vzali uklízecí den pořádně z gruntu, tak jsme se ještě postarali o oddílový záhonek, ostříhali keře, uklidili zahradu i klubovnu. V mezičase si děti zahrály hry na hřišti, nebo si zašermovaly s táborovými meči.

I když na chvíli poprchávalo, akci jsme si moc užili a hlavně: Zanechali jsme po sobě krásně čisto.

ÚČASTNÍCI: Valinka, Bára, Tonda, Teo, Tobi, Ája, Jindra, Jája, Vojta, Vlastík, Věroš, Ježek, Šárka, Mišák, Hvězda, Sáťa, Ema, Rarach, Hašíšák, Taky, Kuli, Mirek, Atom, :Ledy, Zuby, Ola, Google, Kláďa, Vlk, Krysa + pan Daňhel (tatínek od Tobíka s Teem)+ Miuška (jejich pejsek)

Setkání (nejen) s rodiči (416)

Zahájili jsme školní rok promítáním fotek z tábora a velkou hostinou ze všemožných dobrot, které účastníci donesli. Počasí nám letos přálo, takže jsme si mohli po celé odpoledně užít ohýnek u klubovny a děti vydržely neuvěřitelně dlouho hrát vybíjenou na hřišti.

Účastníci: Teo, Tobi + Valinka a mamka; Filda, Šárka + rodiče; Jindra, Vlastík, Myšák, Saša; Ježek + rodiče; Julča, Zuzka + mamka; Vojta, Věroš + mamka; Lenička + mamka; Hvězda, Rarach + rodiče; Jenda; Hash; Taky; Kuli; Ota; Ola; Ledy; Google, Vlk; Kláďa; Chemik; Elf + Veronika + Eywa

Lesní táboření (415)

O posledním víkendu školního roku jsme vyjeli tábořit do Lesa. Vařili jsme si na ohni, spali jsme pod širákem, byli na výletě na Panské skále a u studánky, odlovili jsme 100. (a taky 101.) oddílovou kešku, stavěli jsme hráz, zkoušeli jsme rozdělávat oheň lupou a provedli jsme náročnou operaci nalezeného plyšáka Samkika.

Účastníci: Bára, Alička, Teta, Vítek, Dan, Kytka, Anežka, Eliška, Ema, Ota, Ola, Ledy, Google, Vlk, Kláďa

Voda 2021 (414)

Na již tradiční akci otevřenou i pro rodiče jsme vyrazili opět na řeku Moravu. Tentokrát nás bylo 28 a na řece jsme tak tvořili už solidní flotilu. Naše trasa letos vedla z Postřelmovova, kam jsme v pátek dorazili vlakem. Ze soboty na neděli jsme přespali u vily Háj, kde jsme těsně před začátkem bouřky opekli špekáčky a pod místním party stanem jsme mohli do noci hrát na kytary. V neděli jsme pokračovali do Moravičan, kde jsme se mohli po odevzdání lodí vklidu naobědvat a vyrazit na nedaleké nádraží a hurá domů. Další povedená voda.

Akce: 

Voda 2020 (413)

Na první pořádnou oddílovou akci po rozvolnění opatření kvůli pandemii Covid-19 jsme mohli vyrazit až na vodu a to na řeku Moravu. Akce za účasti rodičů se setkala s velkým úspěchem, celkem nás bylo dva tucty z čeho polovina byli děti a zbytek jedna k jedné rodiče a vedoucí. Původní plán bylo přespat z pátku na sobotu v kempu Bagr v Mohelnici, splout krásné Litovelské pomoraví, přespat v Litovli a v neděli končit v Hynkově. V neděli ráno jsme ale zhodnotili, že nejkrásnější část řeky máme za sebou a nestojí nám za to riskovat na řece u hranice povodňového stavu, tak jsme v raději šli objevit kouzlo "Moravských Benátek" - Litovle. A byla to skvělá volba, prošli jsme si město a ocenili krásná zákoutí, dali si svačinu v kavárně a potom pohodově vyrazili domů vlakem.

Akce: 

Jarní cyklovýlet! (413)

Poměrně náročný výlet až výzva! Ujeli jsme neuvěřitelných 47 kilometrů. Stavili jsme se na rozhledně Akátová věž.

Účastníci: Teta, Julča, Nikitka, Kytka, Valča, Hvězda, Rarach, Hanička, Ota, Ola, Tomáš, Vlk, Ema

Výlet na Macochu (412)

Po velmi dlouhé pauze způsobené pandemií jsme konečně mohli zase vyrazit společně na výlet. Ačkoliv plánovaní výletu proběhlo na poslední chvíli a předpověď počasí nebyla zrovna ideální (přestože se nám největší dešťové mraky nakonec naštěstí vyhnuly), ráno před klubovnou se scházíme v nemalém počtu lidí. Další účastníci se připojují na nádraží a zbytek výpravy nabereme až v Nových Dvorech, kde naše putování začíná. Na úvod si zahrajeme krátkou hru, abychom se pořádně naladili na dnešní den. Následně putujeme kolem zříceniny hradu Blansek až k Macoše, a poté přes několik jeskyní až k Čertově mostu, kde je náš výlet už téměř u konce. Čekání na autobus nám zpříjemní dalších pár her a domů dorážíme všichni příjemně unaveni téměř desíti kilometry v nohách.

Účastníci: Vlastík, Linda, Vašík, Nikitka, Anežka, Valča, Hvězda, Eliška, Rarach, Mirek, Ota, Ola, Ledy, Zuby, Vlk, Google, Kláďa, Chemik

Stránky